Powstanie nowe centrum Amazona w Polsce

Biznes
Powstanie nowe centrum Amazona w Polsce
Polsat News

Budowę centrum logistyki w Sosnowcu (Śląskie) ogłosił w poniedziałek amerykański koncern Amazon. Będzie to kolejny taki obiekt w Polsce, po centrach w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, oraz po powstającym właśnie centrum w Kołbaskowie (Zachodniopomorskie).

Do tej pory koncern zainwestował w Polsce ok. 3 mld zł. Stworzył w sumie 7 tys. stałych miejsc pracy. W poniedziałek Amazon poinformował oficjalnie, że w 2017 roku zamierza utworzyć w całej Europie ponad 15 tys. nowych, pełnoetatowych miejsc pracy.

 

Obiekt w Sosnowcu rozpocznie pracę pod koniec roku, w podobnym czasie gotowe ma być również centrum w Kołbaskowie.

 

Generalnym wykonawcą inwestycji w Sosnowcu jest spółka Panattoni Europe. Koncern nie podaje wartości przedsięwzięcia, nie ujawnia też na razie ile osób zostanie zatrudnionych w budowanym obiekcie. Informuje natomiast o trwającej rekrutacji na stanowiska managerskie - poszukiwani są m.in specjaliści ds. finansów, HR, IT, logistyki, oraz inżynierowie.

 

Dyrektor operacyjny spółki Amazon na Europę kontynentalną Steven Harman powiedział w poniedziałek PAP, że nowe centrum będzie obsługiwać klientów kupujących obuwie i odzież.

 

- Pozwoli ono zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony naszych klientów, rozszerzyć asortyment oferowanych produktów i zapewnić wsparcie większej liczbie niezależnych sprzedawców korzystających z naszej sieci logistycznej w ramach usługi Sprzedawaj na Amazon - powiedział.

 

Jak dodał, na decyzję o zwiększeniu inwestycji w Polsce wpływ miało "tempo wzrostu działalności w zeszłym roku". Przypomniał, że od 2014 roku koncern zainwestował w naszym kraju ponad 3 mld zł.

 

- Wszędzie tam, gdzie inwestujemy, ważny jest dla nas dostęp do dobrej infrastruktury oraz do kapitału ludzkiego, w tym wykwalifikowanych specjalistów i absolwentów najlepszych uczelni. Zwracamy też uwagę na to, czy jesteśmy w stanie szybko przeprowadzić budowę i rozpocząć działalność - powiedział, pytany o atuty Polski jako miejsca kolejnych inwestycji.

 

12 tys. dodatkowych pracowników w szczycie sezonu

 

Do tej pory Amazon stworzył w Polsce ponad 7 tys. stałych miejsc pracy. W zeszłym roku w szczycie sezonu zatrudnił ponadto dodatkowo 12 tys. pracowników sezonowych.

 

- Tylko w minionym roku ponad 2,5 tys. osób zdecydowało się dołączyć do Amazon w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie, czyli w miastach, gdzie rynek pracy należy do najbardziej konkurencyjnych w Polsce. Stworzyliśmy nowe możliwości zatrudnienia dla osób o różnym doświadczeniu, wykształceniu czy umiejętnościach - od inżynierów i programistów po osoby, które rozpoczynają swoją karierę zawodową od poziomu początkowego czy stażystów - zapewnił Harman.

 

Jak dodał, zatrudnienie rośnie nie tylko w centrach logistycznych. Stale powiększany jest zespół w Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku.

 

"Poszukujemy lokalizacji w całej Europie"

 

Uruchomienie nowych obiektów w Polsce wpisuje się w rozwój sieci centrów e-commerce Amazon w całej Europie.

 

- W ostatnich miesiącach ogłosiliśmy otwarcie kilku centrów w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Nieustannie poszukujemy nowych lokalizacji w całej Europie - powiedział Harman.

 

Amazon ogłosił także w poniedziałek utworzenie w 2017 r. ponad 15 tys. nowych pełnoetatowych miejsc pracy w całej Europie.

 

- W całej Europie zamierzamy inwestować jeszcze więcej w centra logistyczne, obsługę klienta, technologie w chmurze, badania i rozwój czy machine learning (systemy uczące się - red.). Inwestycje te wiążą się ze stałym zwiększaniem liczby nowych miejsc pracy - poinformował w poniedziałek wiceprezes Amazon w Europie Xavier Garambois.

 

Największa sieć sprzedaży wysyłkowej

 

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. W Polsce ma obecnie 3 centra logistyki e-commerce: dwa w okolicy Wrocławia i jedno pod Poznaniem. W październiku 2016 r. spółka ogłosiła budowę czwartego centrum na terenie Polski w Kołbaskowie. Firma prowadzi także Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i biuro Amazon Web Services w Warszawie.

 

Koncern posiada w całej Europie ponad 100 biur, centrów logistycznych, czy centrów obsługi sprzedawców. Liczba ta obejmuje także europejską sieć 15 centrów rozwoju technologii, które opracowują innowacyjne rozwiązania w tym m.in. aplikacje mobilne, media cyfrowe, urządzenia i oprogramowanie.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze