Lewicowy Lenin Moreno zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich w Ekwadorze

Świat
Lewicowy Lenin Moreno zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich w Ekwadorze
PAP/EPA/JOSE JACOME

Z cząstkowych danych, po podliczeniu 21 proc. głosów. wynika, że kandydat rządzącego, lewicowego Sojuszu PAIS, Lenin Voltaire Moreno zdobył 37,85 proc. głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich, jaka odbyła się w niedzielę w Ekwadorze - pisze Reuters.

Na drugiej pozycji uplasował się Guillermo Lasso Mendoza - kandydat z ramienia konserwatywnej partii Kreowanie Możliwości(CREO), który uzyskał 30,81 proc. głosów. Lider CREO jest największym udziałowcem Banco de Guayaquil w Ekwadorze.

 

Wybory zostały rozpisane w związku kończącą się, drugą i ostatnią kadencją prezydenta, a zarazem szefa rządu Rafaela Correi Delgado, który podobnie jak Lenin Voltaire Moreno wywodzi się z Sojuszu PAIS (Dumna i Suwerenna Ojczyzna). PAIS rządzi Ekwadorem od ponad dekady.

 

Reuters przypomina, że do zwycięstwa w wyborach prezydenckich konieczne jest uzyskanie więcej niż 40 proc. głosów i dziesięcioprocentowa przewaga nad kontrkandydatem, który zajął drugie miejsce na liście.

 

Jeśli te warunki nie zostałyby spełnione, obaj rywale musieliby stanąć w wyborcze szranki raz jeszcze - 2 kwietnia, gdy zgodnie z kalendarzem wyborczym odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich w Ekwadorze.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie