"Wymiar sprawiedliwości może być sterowany". Żurek o ENA Tuska

Polska
"Wymiar sprawiedliwości może być sterowany". Żurek o ENA Tuska
Polsat News

- Wypowiedzi o Europejskim Nakazie Aresztowania Tuska pokazują, że wymiar sprawiedliwości może być sterowany. Prezes Kaczyński powie, że postawimy Tuskowi zarzuty, to za chwilę prokuratura będzie powielać te jego wypowiedzi - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

Brytyjski dziennik Financial Times powołując się na unijnych dyplomatów twierdzi, że Jarosław Kaczyński sugerował w rozmowie z Angelą Merkel wydanie za przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem Europejskiego Nakazu Aresztowania.

 

- Niepokoi mnie ta wypowiedź - wyznał sędzia. Zauważył, że "prezes Jarosław Kaczyński jest słuchany w Europie i na świecie", a jego wypowiedzi "są powielane przez innych przedstawicieli rządzącej partii".

 

- To jednak jest funkcjonariusz unijny. Jeżeli nie mamy na to dzisiaj żadnych dowodów, to takie wypowiedzi stają się insynuacjami i one szkodzą nie tylko Polsce, ale polskiemu wymiarowi sprawiedliwości - dodał Żurek.

 

"Wywlekanie spraw" i "oczernianie sędziów"

 

Zdaniem Żurka "obywatele powinni wiedzieć, że sędzia, na którego nie ma politycznych nacisków, to jest wartość". - Nie zdajemy sobie sprawy, jak możemy trafić przed oblicze wymiaru sprawiedliwości – dodał przypominając historię Sebastiana K., który brał udział w wypadku kolumny rządowej w Oświęcimiu.

 

Sędzia przyznał również, że od września 2016 roku obserwuje "wywlekanie spraw sprzed lat" i "oczernianie sędziów".

 

Jako przykład podał sprawę kradzieży sędzi z Wrocławia. - Jeśli potwierdzi się, że sędzia nie jest osobą chorą, a ordynarnym złodziejem, to oczywiście powinien być w przykładny sposób ukarany – ocenił.

 

Przytoczył również przypadek sędzi, która miała ze sklepu wynieść spodnie. - Ja badałem ten przykład, to jest osoba, która od 12 lat przebywa w stanie spoczynku i jest bardzo poważnie chora – wyznał Żurek.

 

Polsat News

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie