Matteo Renzi ustąpił ze stanowiska lidera swojej partii

Świat
Matteo Renzi ustąpił ze stanowiska lidera swojej partii
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Były premier Włoch Matteo Renzi ustąpił w niedzielę ze stanowiska sekretarza generalnego rządzącej centrolewicowej Partii Demokratycznej. Rezygnację złożył w dniu rozpoczętego w Rzymie zjazdu ugrupowania, któremu grozi rozpad z powodu wewnętrznych polemik.

Do dymisji Renziego doszło dwa miesiące po tym, gdy ustąpił ze stanowiska premiera w rezultacie porażki w referendum konstytucyjnym. Wziął on na siebie odpowiedzialność za przegraną rządu, który chciał między innymi zmienić skład i zasady powoływania Senatu oraz ograniczyć jego rolę polityczną.

 

Po klęsce w grudniowym referendum w Partii Demokratycznej i dymisji szefa rządu rozpoczął się okres dyskusji na temat przyszłości oraz postulatu rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

 

Możliwy rozpad partii

 

Niektórzy politycy PD rzucili wyzwanie Renziemu, zgłaszając zamiar kandydowania na stanowisko przywódcy partii. W ugrupowaniu powstało około dziesięciu frakcji, co wywołało groźbę jego rozpadu. Gdyby do tego doszło, zagrożona byłaby przyszłość rządu Paolo Gentiloniego.

 

W swym wystąpieniu na forum zjazdu były premier oświadczył: - Rozpad to jedno z najgorszych słów, gorsze jest tylko słowo szantaż. Nie do przyjęcia jest to, by blokowano działalność partii w wyniku dyktatu mniejszości.

 

- Nie możecie prosić tego, kto podaje się do dymisji o to, by zwołać kongres, by nie kandydował ponownie, bo tylko tak uniknie się rozpadu - dodał Renzi. - To nie jest reguła demokratycznej gry - podkreślił.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie