Zmarł operator i reżyser Witold Adamek. Miał 71 lat

Polska
Zmarł operator i reżyser Witold Adamek. Miał 71 lat
PAP/Adam Warżawa

W sobotę zmarł operator, scenarzysta i producent filmowy Witold Adamek. Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autorem zdjęć do m.in. "Krótkiego filmu o miłości" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego i reżyserem "S@motności w sieci".

 "Zawsze był twórcą ambitnym: już w swoich pierwszych filmach dążył do tego, by być kimś więcej niż tylko operatorem. Często uczestniczył w pracach nad scenariuszami filmów, które miał fotografować, miał także swój wkład w budowaniu koncepcji reżyserskiej. Początkowo chciał zaznaczać swój punkt widzenia na podejmowany przez realizatorów temat, z czasem zrozumiał jednak, że musi się podporządkować koncepcji reżysera" - pisał o twórcy filmoznawca Konrad Zarębski.


Był nominowany do czołowych polskich nagród filmowych - w tym Orłów i wielokrotnie Złotych Lwów. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku był wyróżniony m.in. w 1985 roku za zdjęcia do: "Nadzoru" Wiesława Saniewskiego, "Yesterday" Radosława Piwowarskiego i "Barytonu" Janusza Zaorskiego. Trzy lata później na FPFF doceniono go za zdjęcia do "Dotkniętych" Saniewskiego, "Krótkiego filmu o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego i "Obywatela Piszczyka" Andrzeja Kotkowskiego.

 

Witold Adamek był autorem w sumie zdjęć do ponad 170 filmów, seriali i spektakli Teatru TV. Urodził się 7 listopada 1945 roku w Łodzi. Był synem Stefana Adamka, kierownika produkcji filmów. Zajmował się malarstwem i rysunkiem, później fotografią. Ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi.

 

Jeszcze przed studiami asystował na planie „Pingwina”, melodramatu Jerzego Stefana Stawińskiego. Pierwszą etiudę dokumentalną, „Wielką grę” Janusza Zaorskiego, zrealizował w 1967 roku wraz z Witoldem Stokiem.

 

Debiutował jako operator w roku 1971 filmami telewizyjnymi "Punkt wyjścia" i "Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych". Swój pierwszy film pełnometrażowy - "Grzech Antoniego Grudy" w reżyserii Jerzego Sztwiertni - zrealizował 4 lata później.

 

Współpracował z Kieślowskim, Skolimowskim, Machulskim

 

Witold Adamek jest znany m.in. ze zdjęć do takich filmów jak  "Olimpada '40" Andrzeja Kotkowskiego (1980), "Nadzór" Wiesława Saniewskiego (1983), "Yesterday" Radosława Piwowarskiego (1984), "Baryton" Janusza Zaorskiego (1984), "C.K. Dezerterzy" Janusza Majewskiego (1985), "Jezioro bodeńskie" Janusza Zaorskiego (1985), "Obywatel Piszczyk" Andrzeja Kotkowskiego (1988), "Krótki film o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego (1988), "Ferdydurke" Jerzego Skolimowskiego (1991), "Ile waży koń trojański" (2008) Juliusza Machulskiego.

 

Był także operatorem przy serialach, np. "Matki, żony i kochanki" Juliusza Machulskiego i "Polskich drogach" Krzysztofa Prymka i Janusza Morgensterna oraz spektaklach telewizyjnych - w tym np. "Ja, Feuerbach" w reż. Piotra Fronczewskiego - i dokumentach (m.in. "Tam, gdzie rosną porzeczki" w reż. Leo Leszka Kantora).

 

Wyreżyserował m.in. filmy "Poniedziałek", "Wtorek" i "S@motność w sieci" (2006) oraz seriale "Rodzina zastępcza" i "czwarta władza". Był producentem "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego oraz producentem wykonawczym serialu TV "Siedlisko".

 

Współpracował także z Feliksem Falkiem i Andrzejem Wajdą.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie