Szef MON podał datę przetargu na helikoptery

Polska
Szef MON podał datę przetargu na helikoptery
Reuters

- Przetarg na śmigłowce dla polskiej armii zostanie ogłoszony w najbliższy poniedziałek. Oferty mają zacząć spływać - poinformował szef resortu obrony podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Antoni Macierewicz powiedział także, że 60-dniowe opóźnienie w dostawie dwóch śmigłowców ćwiczeniowych nie stanowi kłopotu dla polskiej armii.

Macierewicz podziękował urzędnikom i przedstawicielom firm produkujących śmigłowce, którzy "tak szybko poradzili sobie z kłopotami, których poprzednia ekipa przez 8 lat nie mogła rozwiązać".

 

Szef MON sprecyzował, że polskim siłom zbrojnym zostaną przekazane dwa śmigłowce do ćwiczeń, zaś przetarg dotyczy zakupu 16 śmigłowców.

 

Generał Koziej krytycznie o zapowiedziach ministra

 

Zdaniem byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego generała Stanisława Kozieja zapowiedzi szefa MON są śmieszne.

 

- Sprawa śmigłowców - to już trudno policzyć te zapowiedzi ministra Macierewicza. Żadna sie nie sprawdziła. Nie przywiazuje wagi do tego co on mówi na temat śmigłowców. Tych początków tyle było, w Mielcu, w Świdniku, w Łodzi. Na ten temat minister wielokrotnie się wypowiadał, niech zrobi to jeszcze raz - stwierdził Koziej w rozmowie z Polsat News.

 

 

USA potwierdziły swoje zaangażowanie na wschodniej flance

 

- NATO będzie silnym gwarantem bezpieczeństwa Polski i Europy Środkowej; USA potwierdziły na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium obecność i wsparcie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO - powiedział też Antoni Macierewicz.

 

Macierewicz podkreślił, że zarówno polski rząd, jak i on osobiście od początku stali na stanowisku, że "nie należy zwracać uwagi na komentarze i plotki", dotyczące ewentualnych zmian w polityce USA. 

 

- Jasne, że czyny są najważniejsze i najważniejsze są decyzje personalne, kształtujące zwłaszcza sferę bezpieczeństwa" - tłumaczył.  - Gdy usłyszałem o nominacji pana generała Jamesa Mattisa (na szefa Pentagonu - red.), przestałem mieć jakiekolwiek wątpliwości co do rzeczywistego kierunku administracji prezydenta Donalda Trumpa" - podkreślił.

 

Wystąpienie wiceprezydenta Pence'a, który przemawiał w imieniu prezydenta Trumpa - zdaniem szefa MON -  "postawiło kropkę nad i". - Stany Zjednoczone wspierają NATO, Stany Zjednoczone wspierają Europę Środkową i Północną, a także Środkowo-Wschodnią, chcą uczynić zarówno siłę militarną USA, jak i siłę Sojuszu punktem odniesienia prowadzonej polityki - zaznaczył Macierewicz.  - To reaganowski punkt widzenia, ten który przyniósł wolność Europie Środkowej - dodał.  

 

PAP, polsatnews.pl

ml/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie