Prezes Polskiego Radia zrezygnowała; dwa dni temu wygrała konkurs. "Wielkie zaskoczenie"

Polska
Prezes Polskiego Radia zrezygnowała; dwa dni temu wygrała konkurs. "Wielkie zaskoczenie"
Foto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

- Barbara Stanisławczyk-Żyła zrezygnowała z funkcji prezesa Polskiego Radia. Po niedzieli Rada Mediów Narodowych będzie musiała się spotkać i przedyskutować sytuację - powiedział członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun. Prezes odeszła, mimo że zaledwie dwa dni temu została ponownie wybrana na szefową Polskiego Radia. Jej kadencja upływała za 4 lata.

Konkurs na prezesa Polskiego Radia Rada Mediów Narodowych rozstrzygnęła w czwartek. Decyzją RMN Stanisławczyk-Żyła ponownie została prezesem PR. Rada zdecydowała też, że zarząd PR będzie dwuosobowy i że zasiądzie w nim też Mariusz Staniszewski.

 

Braun powiedział w sobotę, że Stanisławczyk-Żyła złożyła rezygnację z dniem 31 marca i nie uzasadniła jej w żaden sposób.

 

- To dla wszystkich wielkie zaskoczenie, na które chyba nikt nie był przygotowany. Rozmawiałem z prezesem Rady Krzysztofem Czabańskim; po niedzieli będziemy się musieli spotkać i przedyskutować sytuację - stwierdził Braun.

 

"Przychylałby się do tego, by nie rozpisywać nowego konkursu"

 

W zaistniałej sytuacji - dodał - Rada będzie szukać nowego prezesa PR, ale jeszcze nie wiadomo w jaki sposób się to odbędzie.

 

- Członkowie Rady dopiero dowiedzieli się o tej rezygnacji i się zastanawiają; będziemy debatować co w tej sytuacji będziemy robić - powiedział Czabański.

 

Poinformował, że wstępnie najbliższe posiedzenie RMN zaplanowane jest na 2 marca i do tego czasu członkowie Rady mają się zastanowić nad sposobem wyboru nowego prezesa Radia. - Na pewno najpóźniej 31 marca zostanie powołany nowy prezes Polskiego Radia, który od kwietnia przejmie swoje obowiązki - stwierdził.

 

Jak mówił, w rachubę wchodzi rozpisanie nowego konkursu, ale - jak stwierdził- byłoby to zbędny trud. - Konkurs był niedawno rozpisany, kto był chętny na to stanowisko mógł się zgłosić- powiedział Czabański.

 

- Rada nie jest niczym ograniczona i może sięgnąć po osoby z tego przeglądu, ale również do osób, które nie brały udziału w tym konkursie. Tutaj możliwe są różne rozwiązania - stwierdził szef RMN.

 

- Przychylałbym się do tego, aby nowego konkursu nie rozpisywać tylko, aby Rada skorzystała ze swoich ustawowych uprawnień i po prostu powołała nowego prezesa zarządu Polskiego Radia - podsumował.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze