Odwołano start rakiety Falcon kilkanaście sekund przed czasem. Usterka techniczna

Świat
Odwołano start rakiety Falcon kilkanaście sekund przed czasem. Usterka techniczna
PAP/EPA/NASA TV

Start należącej do prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX rakiety Falcon 9 z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie odwołano w sobotę zaledwie kilkanaście sekund przed wyznaczonym czasem z powodu usterki technicznej - poinformowała NASA.

Amerykańska agencja kosmiczna sprecyzowała, że problem dotyczył elementu wspomagającego silnik rakietowy, który ułatwia start i pozwala na wyniesienie na orbitę większego ładunku.

 

Kolejna próba w niedzielę

 

Start Falcon 9 przeniesiono na godz. 9.38 czasu lokalnego (godz. 15.38 czasu polskiego) w niedzielę. Bezzałogowa rakieta ma wynieść w kosmos statek towarowy, który dotrze następnie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

 

Rakieta ma zostać wystrzelona z kompleksu startowego 39 A, który ostatni raz został użyty w 2011 roku do wystrzelenia ostatniego promu kosmicznego przed wygaszeniem tego programu.

 

Falcon 9 będzie też pierwszą wystrzeloną w kosmos rakietą SpaceX, odkąd we wrześniu ubiegłego roku należąca do tej firmy rakieta wybuchła podczas rutynowej próby.

 

Zaopatrzenie dla ISS

 

SpaceX współpracuje również z NASA, dostarczając swymi statkami Dragon zaopatrzenie na ISS. Firma planuje rozpocząć loty załogowej wersji Dragona z kompleksu 39A w 2018 roku.

 

Na środę w Rosji planowane jest wystrzelenie w kosmos statku z zaopatrzeniem dla ISS. Jeśli misja rakiety SpaceX nie rozpocznie się do tego czasu, Falcon 9 być może będzie musiała poczekać w kolejce na przyjęcie przez załogę stacji - zauważa agencja AP.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie