Igrzyska 2024 - kandydatura Budapesztu może zostać wycofana

Świat
Igrzyska 2024 - kandydatura Budapesztu może zostać wycofana
pixabay/public domain

Burmistrz Budapesztu Istvan Tarlos oświadczył, że rozważy wycofanie kandydatury miasta do organizacji letnich igrzysk olimpijskich w 2024 roku, jeśli potwierdzą się informacje o dużym poparciu projektu przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Kandydaturę Budapesztu popiera rząd premiera Viktora Orbana.

W piątek stowarzyszenie "Momentum" poinformowało, że zebrało ponad 266 tys. podpisów na rzecz rozpisania referendum. Aby doszło do głosowania, przeciwnicy igrzysk musieli w ciągu miesiąca zebrać 138 tys. podpisów, czyli uzyskać poparcie 10 proc. mieszkańców stolicy Węgier posiadających prawa wyborcze.

 

- Jeśli okaże się, że wymagana liczba mieszkańców Budapesztu podpisała się pod wnioskiem o referendum, poważnie rozważę wycofanie naszej kandydatury - powiedział Tarlos.

 

Nigdy jeszcze nie wybrano Budapesztu

 

Węgrzy planują wydać na inwestycje związane z igrzyskami około 2,4 miliarda euro, co jest sumą skromną w porównaniu z planami konkurentów - Los Angeles i Paryża.

 

Stolica Węgier pięciokrotnie ubiegała się o organizację igrzysk, w tym pierwszych w erze nowożytnej w 1896 roku, ale za każdym razem przegrywała. Los Angeles dwukrotnie gościło letnią olimpiadę (1932, 1984), podobnie jak Paryż (1900, 1924).

 

Gospodarza igrzysk w 2024 roku wybiorą członkowie MKOl 13 września w Limie.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie