Szturm migrantów na sześciometrowe ogrodzenie. Około 500 z nich przedostało się do Ceuty

Świat
Szturm migrantów na sześciometrowe ogrodzenie. Około 500 z nich przedostało się do Ceuty
PAP/EPA/REDUAN

Ponad 800 migrantów usiłowało w piątek sforsować ogrodzenie na granicy marokańsko-hiszpańskiej, aby przedostać się do Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej. Około 500 osobom udało się wedrzeć na terytorium Hiszpanii - podały tamtejsze media.

Niektórzy migranci podczas przechodzenia przez wysoki na ponad sześć metrów parkan odnieśli rany. Do zdarzenia doszło w piątek nad ranem. Kilkaset osób czeka teraz przed tymczasowym ośrodkiem dla migrantów, w którym już przebywa 620 ludzi, choć przewidziano tam miejsce tylko dla 512.

 

Grupy afrykańskich uchodźców dokonały szturmu na granicę w czterech różnych miejscach ogrodzenia. Siłom marokańskim udało się powstrzymać jedynie część migrantów.

 

"Guardia Civil w Ceucie szacuje, że prawdopodobnie ok. 500 migrantom udało się przedostać" - poinformowały na Twitterze lokalne służby ratownicze. Sama policja potwierdziła jedynie, że chodzi o "setki osób".

 

Do podobnej próby doszło ostatnio 1 stycznia, jednak wówczas spośród ok. 1,1 tys. migrantów na terytorium Hiszpanii przedostały się jedynie dwie osoby.

 

Według opublikowanych w środę danych agencji UE ds. granic Frontex, w 2016 roku do Ceuty i Melilli, hiszpańskich enklaw w Afryce Północnej, przedostała się rekordowo niska liczba 1000 migrantów.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie