"Kicz", "prowokacja". Włosi o palmach na placu przed mediolańską katedrą

Świat
"Kicz", "prowokacja". Włosi o palmach na placu przed mediolańską katedrą
Flickr/Dimitris Kamaras/CC BY-SA 2.0

W Mediolanie wybuchł obserwowany przez włoskie media spór o ogród z palmami i bananowcami, który urządzono na placu przed słynną katedrą. To "szaleństwo", "kicz", "prowokacja", ale i "fantastyczny pomysł" - tak mieszkańcy i lokalni politycy komentują inicjatywę.

Palmy to inicjatywa sfinansowana przez wielką amerykańską sieć gastronomiczną Starbucks, która wkrótce wejdzie do Włoch i będzie miała swą filię na mediolańskim Piazza Duomo.

 

Coraz ostrzejsza debata na temat posadzenia drzew w sercu stolicy Lombardii przeniosła się do rady miejskiej, gdzie radni prawicowej Ligi Północnej oraz partii Forza Italia na znak protestu przeciwko temu pomysłowi przynieśli na obrady nadmuchiwane banany i obrazki przedstawiające wielbłądy.

 

- Tylko ich jeszcze brakuje w najbardziej reprezentacyjnym punkcie metropolii - mówili prawicowi politycy. Od zarządu miasta zażądali przeprosin za - jak stwierdzili - "okropieństwo, które szpeci plac".

 

Włoska prasa przypomina, że palmy na placu przed katedrą rosły ponad 100 lat temu i na dowód publikuje zdjęcia z końca XIX wieku.

 

Na plac przybywają nieprzerwanie tysiące ludzi, by zobaczyć nową dekorację. Ogród, jak się zauważa, stał się miejscem publicznej debaty, prowadzonej przez mediolańczyków i turystów. Zdania są podzielone - podkreślają media.

 

"Nie stanowią części krajobrazu północnych Włoch"

 

Burmistrz miasta Giuseppe Sala przyznał, że nie jest entuzjastą tej idei. Zauważył zarazem, że można doszukać się odniesienia do przeszłości. Zwrócił też uwagę na to, że zgodę na realizację tego projektu wyraził urząd nadzoru nad zabytkami.

 

Prasa przytacza wypowiedź architekta krajobrazu Paolo Pejrone, który posadzenie palm nazwał "neogotyckim szaleństwem". - Banany to na pewno odważny wybór, na granicy kiczu - ocenił. Architekt zaznaczył, że takie palmy, jak na Piazza Duomo nie stanowią części krajobrazu na północy Włoch.

 

Innego zdania jest krytyk sztuki Philippe Daverio, który ocenił: "To dowód wielkiej fantazji, ale pozostający w zgodzie z historią".

 

Mediolański dziennik "Corriere della Sera" zapytał czytelników o zdanie w internetowym sondażu. Dotychczas 78 proc. uczestników ankiety odpowiedziało, że nie podobają im się palmy przed katedrą.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!