Niemcy: jeśli Trump nałoży karne cła na import, UE może zrobić to samo

Świat
Niemcy: jeśli Trump nałoży karne cła na import, UE może zrobić to samo
PAP/EPA/Ron Sachs / POOL

Jeśli prezydent USA Donald Trump nałoży karne cła na towary importowane z innych krajów, Unia Europejska prawdopodobnie zrobi to samo - oświadczył szef klubu parlamentarnego chadeckiej CDU Volker Kauder w wywiadzie, którego fragmenty opublikowano w piątek.

W wywiadzie dla magazynu "Focus", który w całości ukaże się w druku w sobotę, powiedział on, że nie chce eskalacji w sporze taryfowym. Zaznaczył jednak: - Jeśli Trump wykona pierwszy krok, prawdopodobnie będziemy musieli wykonać kolejny. Europa musi zastrzec sobie prawo do odpowiedzi z użyciem tych samych metod.

 

Kauder wyraził zaniepokojenie globalną polityką gospodarczą nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

 

- Musimy porozmawiać z Trumpem i jego ludźmi o tym, że izolacjonistyczne działania nie pomagają ani USA, ani nam - powiedział.

 

Trump tuż po zaprzysiężeniu na urząd prezydencki 20 stycznia podpisał dekret formalnie rozpoczynający proces wycofywania się USA z Partnerstwa Transpacyficznego o wolnym handlu (TPP). Zapowiadał też renegocjację umowy NAFTA o wolnym handlu między Kanadą, USA i Meksykiem oraz deklarował, że będzie chronił amerykański przemysł przed konkurencją z zagranicy poprzez nowe cła na importowane towary.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie