Nielegalna ekshumacja. Ich ojca przeniesiono do innego grobu

Polska

Kilka dni po pogrzebie bliscy Jerzego Ślubowskiego z przerażeniem odkryli, że jego ciało zostało przeniesione do innego grobu. Ekshumacja odbyła się nielegalnie - bez powiadomienia stosownych służb. Odpowiada za nią zarządca cmentarza w Łasku Kolumnie koło Łodzi, który omyłkowo sprzedał Ślubowskim czyjeś miejsce na nekropolii, a później postanowił "naprawić" błąd.

72-letni Jerzy Ślubowski chorował na raka mózgu. Pod koniec października przegrał walkę z chorobą. Jego rodzina zaczęła załatwiać formalności związane z pogrzebem. Bliscy udali się do zarządcy cmentarza w Łasku Kolumnie. Wykupili plac i opłacili go z góry na 20 lat.

 

Kusił zniżką na pomnik

 

- Kilka dni po śmierci taty zarządca oświadczył, że nie może on leżeć w miejscu pochówku, ponieważ to miejsce było wcześniej wykupione przez rodzinę innego zmarłego. Odpowiedziałam, że można to załatwić jedynie za powiadomieniem prokuratury, policji i sanepidu. Zarządca stwierdził, że nie ma na to czasu. W zamian zaoferował zniżkę na pomnik – opowiadała reporterowi "Interwencji" Monika Ślubowska, córka pana Jerzego.

 

Kobieta mówi, że się nie zgodziła. Kiedy po kilku dniach poszła na cmentarz, okazało się że ciało jej ojca zostało przeniesione do sąsiedniego grobu, a w miejscu, gdzie był pochowany Jerzy Ślubowski, leży ktoś inny.

 

- Wcześniej miejsce obok było wolne i tam można było pochować tego drugiego człowieka bez konieczności ekshumacji naszego ojca – zauważa Jacek Ślubowski.

 

Zarządca: miałem zgodę

 

Zarządca cmentarza nie zgodził się na oficjalną rozmowę przed kamerą. Twierdzi, że miał ustną zgodę córki zmarłego Jerzego Ślubowskiego.

 

Reporter: Dlaczego pan tamtym ludziom nie zaproponował innego miejsca?

 

Zarządca cmentarza: A no właśnie, to jest mój błąd i ponoszę tego konsekwencje.

 

"Totalny skandal" 

 

Rodzina zmarłego powiadomiła policję o nielegalnej ekshumacji. Postępowanie prowadzi też sanepid.

 

- Do wykonania ekshumacji nie jest uprawniony administrator cmentarza. Jej zasady określa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. W każdym przypadku wymagane są m.in. zgody inspektora sanitarnego - poinformowała Jolanta Szkilnik z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu.

 

- Nie wiemy dokładnie, kiedy i jak się to odbyło. Do dzisiaj nie jestem pewien, czy mój tata jest pochowany w tej mogile. Totalny skandal  - podsumował Jacek Ślubowski.

 

Warunki ekshumacji

 

Szczegóły dotyczące przeprowadzenia ekshumacji zwłok szczegółowo uregulowane zostały w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz rozporządzeniach ministra zdrowia. Do jej przeprowadzenia potrzebna jest zgoda bliskich: w pierwszej kolejności małżonka, krewnych zstępnych, czyli dzieci i wnuków, krewnych wstępnych, a więc rodziców zmarłego, krewnych bocznych do czwartego stopnia pokrewieństwa (rodzeństwo zmarłego i jego kuzyni) oraz powinowatych w linii prostej do pierwszego stopnia, czyli zięcia, synowej i teściów zmarłego.

 

Wymagana jest też zgoda powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, zarządcy cmentarza, z którego szczątki są zabierane oraz zarządcy tego, na który mają trafić.

 

Prawo zezwala dokonać ekshumacji tylko w terminie od 16 października do 15 kwietnia.

 

"Interwencja"

ml/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie