Naukowcy odkryli ósmy kontynent. Nazwali go Zelandia

Świat
Naukowcy odkryli ósmy kontynent. Nazwali go Zelandia
pixabay/public domain
Australia. Zdjęcie ilustracyjne

Geolodzy ustalili, że na wschód od Australii znajduje się kolejny, nieznany dotychczas kontynent. Przy swoich 4,9 mln kilometrów kwadratowych powierzchni, z których 94 proc. znajduje się pod powierzchnią wody, Zelandia została ogłoszona najmniejszym kontynentem na naszym globie. Nie będzie jednak kontynentem najbiedniejszym, gdyż znajdują się na nim cenne złoża ropy.

Wyniki badań 11 naukowców zostały opublikowane w pracy  "Zelandia: Ukryty kontynent ziemi" wydanej przez Stowarzyszenie Amerykańskich Geologów.

 

Zdaniem badaczy, Zelandia, w skład której wchodzą Nowa Zelandia i Nowa Kaledonia, spełnia wszystkie cztery kryteria, dzięki którym możemy mówić o kontynencie, tj.:

 

- wyrasta ze stosunkowo wysokiego dna oceanu;
- panuje tam różnorodność trzech rodzajów skał: magmowych, metamorficznych i osadowych;
- jest to grubsza, mniej gęsta część skorupy w porównaniu do otaczającego dna oceanu;
- można zauważyć dobrze zdefiniowane granice wokół wystarczająco dużej powierzchni.

 

Należy jednak zaznaczyć, że kryteria te nie są uznane przez wszystkich naukowców - niektórzy uważają, że nie da się w sposób jednoznaczny ocenić, czy dany teren jest kontynentem.

 

Jak zapewniają badacze, uznanie Zelandii za kontynent nie jest nagłym odkryciem, ale efektem długotrwałych prac.

 

Warta miliardy dolarów

 

Termin Zelandia został stworzony w 1995 r. przez geofizyka Bruce’a Luyendyka. Wówczas jednak uważano, że teren spełnia jedynie trzy z czterech wyznaczników kontynentu. Rozwój nowych technologii umożliwił badania satelitarne, dzięki którym potwierdziło się, że Zelandia spełnia także czwarte kryterium, a tym samym jest ósmym kontynentem.

 

Ani Australia, ani Nowa Zelandia nie określiły na razie swoich stanowisk wobec nowego kontynentu. Sześcioletnie badania instytutu GNS Science ujawniły jednak, że nowy teren może stanowić nie lada gratkę, ponieważ znajdują się na nim warte miliardy dolarów złoża ropy.

 

Geolodzy twierdzą, że Zelandia była niegdyś częścią Australii, jednak około 60-85 milionów lat temu oderwała się i w dużej mierze zatonęła.

 

telegraph.co.uk, interia.pl

pam/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie