Jest skarga na Polskę do Komisji Europejskiej. Z powodu smogu

Polska
Jest skarga na Polskę do Komisji Europejskiej. Z powodu smogu
PAP/Andrzej Grygiel
Smog nad Katowicami.

"Apelujemy do Komisji Europejskiej o pilne zajęcie się problemem łamania przez Polskę unijnych norm jakości powietrza, szczególnie w zakresie przekroczeń norm rakotwórczego benzo(a)pirenu" - tak organizacje Greenpeace, ClientEarth, Miasto jest Nasze i Akcja Demokracja napisały w złożonej w piątek skardze do Komisji Europejskiej ws. złej jakości powietrza w Polsce. Inicjatywę poparło 24 tys. osób.

Skarga została złożona o godz. 11 w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie.

 

"Z powodu smogu umiera przedwcześnie ok. 50 tys. Polaków rocznie"

 

"Mamy dosyć bezczynności kolejnych rządów i stawiania węgla ponad zdrowiem obywateli" - napisali autorzy. Organizacje domagają się, by Komisja Europejska pilnie zajęła się problemem łamania przez Polskę unijnych norm jakości powietrza. Zauważają, że co roku z powodu smogu w Polsce przedwcześnie umiera blisko 50 tys. ludzi.

 

Do skargi dołączono listy poparcia obywateli, łącznie ok. 24 tys. osób.

 

- Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego odzewu ze strony obywateli - powiedział polsatnews.pl. Piotr Micula z inicjatywy "Miasto Jest Nasze".

 

Termin na wywiązanie się z unijnej dyrektywy określającej maksymalne poziomy stężeń toksycznych substancji w powietrzu, minął 31 grudnia 2012 r. Za niewywiązanie się z tego wymogu Polsce mogą grozić nawet miliardowe kary.

 

 

Resort środowiska: to wieloletnie zaniedbania rządu PO-PSL i samorządów

 

"Składanie przez organizacje ekologiczne pozwu przeciwko Polsce do instytucji zagranicznych nie rozwiąże problemu smogu" - napisał rzecznik prasowy ministerstwa środowiska Paweł Mucha w komunikacie opublikowanym na stronie resortu.

 

Według ministerstwa, problem smogu "wynika z wieloletnich zaniedbań poprzedniego rządu koalicji PO-PSL".

 

"Brak systemowych rozwiązań, które mogłyby wykorzystać samorządy w walce ze smogiem, spowodował obecną jakość powietrza w Polsce. (...) Również w samorządach miały miejsce wieloletnie zaniedbania, m.in. niewłaściwe planowanie przestrzenne" - głosi komunikat sprzed kilku dni.

 

polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie