Szczecin: pechowy szkuner "Down North" wyciągnięty z dna mariny

Polska
Szczecin: pechowy szkuner "Down North" wyciągnięty z dna mariny
PAP/Jerzy Muszyński

Z dna szczecińskiej mariny na Wyspie Grodzkiej wyciągnięto w czwartek jacht "Down North", który zatonął tam w niedzielę. Ten sam jacht w 2015 r. zatonął na Zatoce Pomorskiej; po czterech miesiącach został wydobyty i wyremontowany.  

- Zasadnicza część akcji polegającej na wydobyciu jachtu została zakończona" - powiedział rzecznik prasowy Żeglugi Szczecińskiej Tomasz Owsik-Kozłowski. Jak dodał, właściciel zabezpieczył usterkę na pokładzie swojej jednostki; nie podał informacji o przyczynie zatonięcia.

 

"Down North" został podniesiony z dna mariny za pomocą pływającego dźwigu. Pod dnem założono specjalne pasy, dzięki którym można było wyciągnąć jednostkę. Z jachtu została już wypompowana woda.

 

- Jednostka została zacumowana przy marinie na Wyspie Grodzkiej. Właściciel został jednak zobligowany przez Żeglugę Szczecińską do usunięcia jej najpóźniej do końca lutego - wyjaśnił Tomasz Owsik-Kozłowski.

 

Wyprawa badawcza "Down North"

 

W maju 2015 r. szkuner "Down North" wyruszył ze Świnoujścia na wyprawę badawczą na Północ, za Koło Podbiegunowe. Uczestnicy wyprawy mieli zamiar uczcić 35 lat od zakończenia prac modernizacyjnych w polskiej stacji badawczej Hornsund na Spitsbergenie.

 

Wówczas doszło do wypadku w Zatoce Pomorskiej, ok. 20 mil morskich na północny-zachód od Świnoujścia. Podczas akcji ratunkowej uratowano 11 członków załogi, jedna osoba nie przeżyła. Ofiarą był niepełnosprawny mężczyzna, który stracił przytomność i - mimo reanimacji - zmarł. Leżący na burcie jacht nabrał wody i zatonął w ciągu 20 minut. Rozbitków podjął wtedy niemiecki kuter.

 

Wrak jachtu został podniesiony z dna zatoki cztery miesiące po wypadku. Remont "Down North" przeprowadzono w Szczecinie.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie