Minister obrony Rosji: próby rozmawiania z nami z pozycji siły nie mają perspektyw

Świat
Minister obrony Rosji: próby rozmawiania z nami z pozycji siły nie mają perspektyw
Flickr/Dmitry Dzhus/CC BY 2.0

- Jesteśmy gotowi do wznowienia współpracy z Pentagonem, ale próby budowania dialogu z pozycji siły w odniesieniu do Rosji są pozbawione perspektyw - oświadczył w czwartek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Jak dodał, Rosja oczekuje wyjaśnień w sprawie stanowiska Pentagonu w tej kwestii.

Poinformował, że w czwartek w stolicy Azerbejdżanu - Baku odbędzie się spotkanie, w którym udział wezmą przedstawiciele sił zbrojnych USA i Rosji. Oznajmił, że Moskwa oczekuje tam "wyjaśnienia stanowiska Pentagonu".

 

Szojgu odniósł się w ten sposób do wypowiedzi nowego szefa Pengatonu Jamesa Mattisa. Dzień wcześniej zapewnił on, że USA są otwarte na odnowienie współpracy z Rosją, ale zastrzegł, że są też realistyczne w swych oczekiwaniach i że negocjacje należy prowadzić z pozycji siły.

 

W Baku przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Joseph Dunford będzie w czwartek rozmawiał z szefem sztabu generalnego sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej gen. Walerijem Gierasimowem. Dowódcy mają poruszyć kwestie obecnego stanu stosunków amerykańsko-rosyjskich oraz znaczenie konsekwentnej i przejrzystej komunikacji dla przeciwdziałania błędom i potencjalnym kryzysom.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze