Zalewska: trwa dyskusja o nowym modelu subwencji oświatowej

Polska
Zalewska: trwa dyskusja o nowym modelu subwencji oświatowej
PAP/Radek Pietruszka

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska powiedziała w środę, że jeszcze dwa miesiące potrwa dyskusja o nowym modelu subwencji oświatowej. Zapowiedziała, że jeden z pomysłów uzależnia jej wysokość od zamożności danej gminy.

Zalewska w środę spotkała się w Kolbuszowej (Podkarpackie) z samorządowcami i dyrektorami szkół z kilku powiatów. Na konferencji prasowej podkreśliła, że podczas spotkania dyskutowano, jak powinna wyglądać szkoła po wprowadzanej reformie edukacji.

 

- Na spotkaniu dyskutowaliśmy, jak powinna wyglądać mała szkoła, jak ją zdefiniować. Wiemy, że mała szkoła to nie tylko centrum edukacyjne, ale centrum cywilizacyjne, w dodatku centrum, które powinno być miejscem uczenia się przez całe życie dorosłych - dodała minister.

 

Zalewska zaznaczyła, że jej resort będzie dążył do tego, aby każda szkoła w kraju miała takie same warunki, możliwości i tak samo dbała o dziecko.

 

"Mała szkoła i jedno zmianowość"

 

Podkreśliła, że przez najbliższe dwa miesiące będzie się jeszcze toczyć dyskusja o nowym modelu subwencji oświatowej.

 

- W centrum tej dyskusji i naszych rozważań jest mała szkoła i jednozmianowość. Jesteśmy jednym z nielicznych państw, które ma dwuzmianowość. Chcemy, żeby niż demograficzny był inspiracją - stąd dyskusja z samorządowcami, niech spróbują policzyć, pokażą, jaka według nich powinna być taka szkoła, jakie są ich wydatki, jakie potrzebne są pieniądze - mówiła szefowa resortu edukacji i dodała, że sytuacja szkoły jest różna w zależności od regionu, w jakim się znajduje.

 

- Dlatego chcemy weryfikować subwencję w zależności od zamożności gminy, od tego, jakie jest PKB przypadające na mieszkańców, stąd rozmowy z samorządowcami, bo to nie jest łatwe - powiedziała.

 

Według minister, ustawa o subwencji na 2018 r. powinna być gotowa w kwietniu br. i dyskusje na temat jej kształtu muszą się do tego czasu zakończyć.

 

"Dostrzegamy rzeczywistość polskiej szkoły"

 

Zalewska przypomniała, że we wtorek podpisała podstawę programową dla szkoły podstawowej. - Po raz pierwszy napisana została przez ekspertów, którzy analizowali, ile potrzebnych jest godzin danego przedmiotu do jej realizacji. Mamy nowoczesne programy, mamy o 105 godzin więcej w systemie nauk przyrodniczych, o 70 godzin więcej informatyki. Dostrzegamy rzeczywistość polskiej szkoły - mówiła minister.

 

Zapowiedziała, że za dwa lata w każdej szkole będzie szerokopasmowy internet. Dodała, że w ministerstwie pracuje też zespół, który zajmuje się statusem pracowników oświaty. - Pierwsze tezy z tej dyskusji powinniśmy poznać w kwietniu, wówczas pokażemy, jak dochodzić do kolejnych podwyżek dla nauczycieli - dodała Zalewska.

 

Minister w środę na Podkarpaciu odwiedzi jeszcze szkołę w Weryni i spotka się z samorządowcami i dyrektorami szkół w Łańcucie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie