Zabójstwo Iwony Cygan: sąd w Wiedniu zgodził się na ekstradycję Pawła K.

Świat
Zabójstwo Iwony Cygan: sąd w Wiedniu zgodził się na ekstradycję Pawła K.
"Interwencja"

- We wtorek sąd krajowy w Wiedniu, przychylając się do wniosku ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, orzekł o ekstradycji Pawła K., oskarżonego o zabójstwo Iwony Cygan - powiedziała polsatnews.pl Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Paweł K. od decyzji może się odwołać i wszystko wskazuje na to, że skorzysta z tej możliwości. - Obrońca Pawła K. złożył deklarację, że zaskarży orzeczenie - dodała Bialik.  

 

Będący w Wiedniu Piotr Krupiński z małopolskiego oddziału Prokuratury Krajowej poinformował, że "orientacyjnie można wskazać, iż prawomocne orzeczenie o ekstradycji może zapaść w ciągu 2-3 miesięcy od złożenia odwołania".

 

Poszukiwany listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania Paweł K. został zatrzymany 9 stycznia w Wiedniu. Jest podejrzany o zabójstwo sprzed 18 lat.

 

Związał, pobił, udusił

 

17-letnia Iwona Cygan została zamordowana w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. została brutalnie zamordowana niemal tuż obok swojego domu w Łęce Szczucińskiej w woj. małopolskim. Oprawca związał ją i bił po całym ciele twardym narzędziem, a na koniec udusił obwiązując szyję drutem.

 

Reportaż o Iwonie, zanim jeszcze ustalono, kto może odpowiadać za jej śmierć przygotował "Interwencja" 11.03.2016 r.

 

 

Ponieważ bezpośrednio po zabójstwie nie udało się ustalić sprawcy, śledztwo po pewnym czasie zostało umorzone.

 

Obecnie kontynuuje je małopolski wydział Prokuratury Krajowej oraz policjanci z tzw. Archiwum X w Krakowie. Pod koniec grudnia ub.r. ustalono podejrzanych w tej sprawie.

 

Zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem prokurator postanowił przedstawić Pawłowi K., pseud. Młody Klapa,

 

Sześciu podejrzanych

 

W sprawie podejrzanych jest sześć osób. Paweł K., jego ojciec, trzej byli i obecni policjanci: Leszek W., Grzegorz J. i Jerzy S.

 

Funkcjonariuszom zarzuca się nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub niedopełnienia obowiązków oraz poplecznictwo, czyli utrudnianie postępowania karnego – przez co nie udało się od razu złapać zabójcy i jego pomocników. Policjanci trafili na 3 miesiące do aresztu.

 

Szóstą podejrzaną osobą jest ówczesna koleżanka Iwony Cygan Renata G.-D., której zarzucono czterokrotne składanie fałszywych zeznań. Sąd zdecydował o jej tymczasowym areszcie, ale kobieta pozostaje nieuchwytna. Najprawdopodobniej zostanie wydany za nią list gończy.  

 

polsatnews.pl

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie