Tchórzewski: żaden górnik nie straci na wynagrodzeniu w związku z łączeniem KHW i PGG

Polska
Tchórzewski: żaden górnik nie straci na wynagrodzeniu w związku z łączeniem KHW i PGG
Polsat News

W związku z planowanym połączeniem Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) z Polską Grupą Górniczą (PGG)żaden górnik nie straci na wynagrodzeniu - zadeklarował w środę w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski. Przed kolejną turą rozmów ze związkowcami z KHW szef resortu energii wyraził nadzieję na kompromis w negocjacjach dotyczących warunków połączenia obu firm.

- W tych rozmowach chodzi o to, żeby znaleźć drogę do kompromisu (...). Przechodząc do PGG, pracownicy KHW muszą znaleźć się w jakiejś formule odpowiadającej systemowi finansowemu, który funkcjonuje w PGG - wyjaśnił Tchórzewski przed rozpoczęciem rozmów w holdingu. W środę po południu minister ma też rozmawiać ze związkami w PGG.

 

- Zasadnicza sprawa jest taka, że wszystko, co proponujemy oznacza, że żaden pracownik, żaden górnik, nie straci na wynagrodzeniu w związku z tym przejściem (do PGG - red.), a uzyska możliwość stabilnej pracy - podkreślił minister.

 

Przypomniał, że sytuacja finansowa zadłużonego na 2,5 mld zł holdingu jest bardzo trudna. - W tej chwili firmy nie chcą nawet dać już żadnej zaliczki dla KHW pod przyszłe wydobycie, dlatego że spółka traci płynność finansową - wyjaśnił minister. Przypomniał, że holding potrzebuje środków m.in. na marcowe wynagrodzenia dla górników i wypłatę kolejnej części tzw. 14. pensji.

 

Presja czasu

 

- Jesteśmy pod dużym ciśnieniem czasu, bo każdy dzień odkładania jest coraz trudniejszy - powiedział Tchórzewski. Minister liczy, że w negocjacjach uda się wypracować porozumienie ze stroną społeczną.

 

- Myślę, że to jest wspólny interes Śląska, Polski i górników - ocenił minister energii, nawiązując do koncepcji stworzenia silnego górniczego podmiotu, jakim ma stać się połączona z holdingiem PGG.

 

Do połączenia KHW z PGG, formalnie polegającego na zbyciu większości aktywów holdingu (w tym wszystkich kopalń) na rzecz Grupy, ma dojść 1 kwietnia tego roku.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie