Schetyna: nie pozwolimy, żeby państwo PiS łamało bezkarnie prawo

Polska

PO nie pozwoli na to, żeby państwo PiS mogło łamać bezkarnie prawo - mówił w środę na konferencji w Oświęcimiu lider PO Grzegorz Schetyna. - Chcemy powiedzieć: nie możecie wszystkiego - dodał.

Schetyna podkreślił, że przedstawiciele PO w środę odwiedzili Oświęcim, żeby pokazać solidarność z tymi, którzy zderzyli się z "omnipotencją państwa PiS, z brakiem praworządnych procedur, z brakiem szacunku dla prawa".

 

- Dzięki zaangażowaniu parlamentarzystów, ale też wielu ludzi, którzy w tych ostatnich dniach chcieli i dali świadectwo prawdzie, chcemy powiedzieć, że PO zawsze będzie stała po stronie praworządności, wolności obywatelskich - powiedział lider Platformy.

 

- Nie pozwolimy na to, żeby państwo PiS mogło łamać bezkarnie prawo, żeby można było w taki sposób prowadzić postępowanie karne, jak widzieliśmy to w piątek, w sobotę i w ciągu następnych dni - dodał.

 

"PiS uważa, że może wszystko"

 

Jak podkreślił Schetyna, każdy ma prawo do obrony i adwokata, a PiS w trakcie swoich rządów uważa, że może wszystko. - Chcemy powiedzieć: nie możecie wszystkiego, będziemy stać na straży prawa, przyzwoitości i zwykłej ludzkiej solidarności i uczciwości - stwierdził.

 

Poinformował, że od pewnego czasu funkcjonuje instytucja powołana przez PO - Biuro Interwencji Obywatelskich. - To instytucja, którą powołaliśmy, żeby w każdym z możliwych miejsc notować, słuchać, zaznaczać przypadki łamania prawa i godności jednostki, tego, żeby ludzie nie czuli się zastraszeni w naszym kraju - mówił.

 

- Nie pozwolimy na to, żeby stan zagrożenia, zabierania wolności miał miejsce - dodał.

 

Budka: nie wystraszy nas Terlecki wnioskami o ukaranie

 

W środę na konferencji w Sejmie wicemarszałek i szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość rozważa zawiadomienie prokuratury ws. wypowiedzi posłów opozycji dotyczących wypadku z udziałem kolumny premier Beaty Szydło. Wcześniej PiS skierowało do sejmowej komisji etyki wnioski o wyciągniecie konsekwencji wobec posłów Borysa Budki (PO) i Marka Sowy (Nowoczesna, zarzucając im "świadome kłamstwo" oraz manipulacje ws. wypadku. Posłowie ci w sobotę spotkali się z kierowcą fiata podejrzewanym o spowodowanie wypadku i zaoferowali mu pomoc prawną. Zdaniem Terleckiego opozycja w ten sposób m.in. próbowała wpływać na przebieg śledztwa.

 

Budka na konferencji w Oświęcimiu podkreślił w środę, że rolą posłów PO nie było ferowanie wyroków, ale zagwarantowanie oskarżonemu kierowcy seicento "rzetelnej, dobrej i sprawnej ochrony prawnej". Zaznaczył, że to sąd zdecyduje, kto ws. wypadku premier zawinił.

 

 

- Nas nie wystraszy minister (SWiA, Mariusz) Błaszczak czy marszałek (Ryszard) Terlecki swoimi wnioskami o ukaranie. Będziemy w każdym miejscu w Polsce, z którego usłyszymy sygnał, że państwo PiS próbuje iść na skróty, próbuje naruszać prawo do obrony, czy próbuje ferować wyroki zamiast niezależnych sądów - zapowiedział Budka.

 

Polityk Platformy zaznaczył również, że każdy ma prawo do obrony. - Ta myśl przyświeca posłom PO i na prośbę rodziny zdecydowaliśmy się pośredniczyć i zorganizować pomoc prawną, dobrego, niezależnego nie polityka, a adwokata, który temu młodemu Sebastianowi pomoże w zderzeniu z państwem PiS - poinformował.

 

"Nie ferujemy wyroków"

 

- W przeciwieństwie do ministra Błaszczaka i jego służb my nie ferujemy wyroków - dodał.

 

Jak zaznaczył Budka, Sebastian K. podejrzany o nieumyślne spowodowanie wypadku, w którym ucierpiała premier Beata Szydło, "spotkał się z bezdusznym państwem" i bez umożliwienia mu dostępu do adwokata próbowano z niego zrobić "kozła ofiarnego". -Trzeba podkreślić, że to niezależne polskie sądy będą orzekać o tym, czy ktoś jest winny czy nie, ale rolą posłów, parlamentarzystów bez względu na opcję jest dbanie o praworządność - powiedział.

 

- Z ubolewaniem postrzegam to wszystko, co od niedzieli stara się zrobić PiS z ministrem Błaszczakiem i jego świtą na czele - dodał.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie