"Śpiywomy fest dobre szlagiery po naszymu". Przeróbka piosenki Adele hitem internetu

Kultura
"Śpiywomy fest dobre szlagiery po naszymu". Przeróbka piosenki Adele hitem internetu
YouTube/Frele

Piosenka "Hello" brytyjskiej piosenkarki Adele została nagrodzona Grammy za najlepszy utwór roku. W Polsce prawdziwą furorę w internecie robi natomiast przeróbka tej piosenki nagrana i zaśpiewana w gwarze przez dziewczęta śląskiego zespołu Frele.

Zespół tworzą: Marta Skiba, Marcelina Bednarska i Magdalena Janoszka. Wszystkie pochodzą ze Śląska.

 

"Niektórzy myślą, że to piosenka Adele o telefonie komórkowym, ale tak naprawdę to piosenka o Achimie. I wcale nie Adele..." - napisała jedna z autorek coveru.

 

Zaskoczyła je popularność

 

Śląska wersja "Hello" opowiada bowiem o mężczyźnie, który nie dotrzymał obietnicy złożonej swojej kobiecie. Achim, bo tak ma na imię sprawca całego zamieszania, obiecywał swojej ukochanej, że do niej wróci, jednak ciągle się na pojawia. Jego kobieta, która przygotowała na tę okazję najbardziej rozpoznawalne dania śląskiej kuchni - kluski, rolady i modrą kapustę - czeka na niego z utęsknieniem.

 

 

Dziewczyny przyznają, że są zaskoczone popularnością, jaką zdobyły w sieci.  Nie wiedzą jeszcze, czy powstaną kolejne przeróbki światowych hitów.

 

- Lubimy brzmienie tego języka, ale jego wybór w tej konkretnej piosence był czystym przypadkiem. Nie spodziewałyśmy się, że trafimy do tak szerokiego grona odbiorców – mówi Marta Skiba portalowi infokatowice.pl. - Nie planowałyśmy tego, ale okazuje się, że wybór śląskiego języka był strzałem w dziesiątkę. Poza tym Achim wciąż nie wrócił. Nie możemy tego tak zostawić - dodaje.

 

Śpiewają, bo lubią

 

Tego typu inicjatywy, jak przyznają same dziewczyny, biorą się z połączenia wspólnie spędzanego czasu, humoru i dystansu do otaczającego świata. Młode wokalistki działają wspólnie przy projekcie "SO WHAT?". Na swoim koncie mają płytę z uczestnikami programu "Mam Talent!", zespołem Marek Piowczyk Trio. Śpiewają także solowo i w chórkach.

 

Choć przeróbka hitu Adele nie jest zbyt długa, a jakość samego nagrania pozostawia wiele do życzenia, pomysł zyskał wielu fanów i szybko stał jest jednym z hitów sieci.

 

"Naprawdę nagrajcie to lepiej, bo ja to chce to na budzik, telefon, dzwonek do drzwi, pikniecie z mikrofalowki, klakson;DD" - możemy przeczytać w jednym z wpisów zamieszczonych na Youtubie. Lepszej reklamy zespół chyba nie potrzebuje.

 

dziennikzachodni.pl, infokatowice.pl

dk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie