Wiadomo, kto podpalił mieszkanie cudzoziemca podczas zamieszek w Ełku. Ustalenia prokuratury

Polska
Wiadomo, kto podpalił mieszkanie cudzoziemca podczas zamieszek w Ełku. Ustalenia prokuratury
Polsat News

Prokuratura w Ełku ustaliła domniemanego sprawcę podpalenia mieszkania cudzoziemca zatrudnionego w barze z kebabem, przed którym zginął 21-letni Daniel R. Do podpalenia doszło na początku stycznia podczas zamieszek, które wybuchły po śmierci młodego człowieka.

Prokurator rejonowy w Ełku Wojciech Piktel powiedział, że podejrzany o podpalenie 32-letni Tomasz O. przyznał się do tego czynu. Mieszkanie było puste, bo właściciel i pracownicy lokalu z kebabami byli w tym czasie zatrzymani w związku ze śmiercią Daniela R.

 

- Tomasz O. wyjaśnił, że był kolegą zabitego. Wiedział, gdzie mieszkają pracownicy baru i był na nich zły. Poszedł tam celowo z zamiarem spalenia mieszkania, żeby zrewanżować się za śmierć kolegi - mówił prokurator.

 

Według śledczych, mężczyzna wyłamał drzwi i splądrował wnętrze mieszkania. Wychodząc, oblał benzyną wejście do lokalu i podpalił.

 

Tomaszowi O. przedstawiono zarzuty kradzieży z włamaniem i zniszczenia mienia. Prokuratura chciała go tymczasowo aresztować, ale sąd rejonowy w Ełku nie uwzględnił tego wniosku i zastosował wobec podejrzanego dozór policji.

 

Domniemanego sprawcę podpalenia ustalono "dzięki pracy policji" i zatrzymano pod koniec stycznia, ale prokuratura nie informowała dotychczas o tej sprawie.

 

Protesty po zabójstwie 21-latka

 

Do podpalenia doszło w nocy z 1 na 2 stycznia, gdy w okolicach prowadzonego przez cudzoziemców baru Prince Kebab doszło do gwałtownych protestów i ulicznych awantur po zabójstwie 21-latka.

 

Początkowo w związku z tą śmiercią zatrzymano właściciela lokalu i trzech pracowników. Dwaj z nich - obywatele Algierii i Maroka - zostali wówczas przesłuchani jako świadkowie i zwolnieni.

 

Zarzuty zabójstwa przedstawiono natomiast drugiemu Algierczykowi, który ma również polskie obywatelstwo i był właścicielem baru, oraz 26-letniemu kucharzowi - obywatelowi Tunezji, który nie miał prawa pobytu w Polsce (jak ujawniła prokuratura, ubiegał się o prawo stałego pobytu, ale dostał decyzję odmowną). Obaj zostali tymczasowo aresztowani.

 

Śmiertelne ciosy nożem

 

Śledztwo ws. zabójstwa przejęła Prokuratura Okręgowa w Suwałkach. Według dotychczasowych ustaleń, do tragedii przed barem z kebabem doszło w noc sylwestrową po tym, jak wybiegł z niego Daniel R., zabierając stamtąd dwie butelki coli. W pościg za nim ruszyły dwie osoby z baru: kucharz i właściciel. Gdy dogonili mężczyznę, doszło do szarpaniny. Według prokuratury, Algierczyk szarpał i przytrzymywał 21-latka, a Tunezyjczyk zadał chłopakowi ciosy nożem, które okazały się śmiertelne.

 

Prokurator Piktel powiedział, że mieszkanie, które podpalono, wynajmował cudzoziemiec, który nie jest podejrzany o zabójstwo.

 

Ełcka prokuratura prowadzi też dochodzenie związane z zamieszkami, które wybuchły po śmierci 21-latka. Bezpośrednio po tych wydarzeniach zatrzymano blisko 30 osób podejrzanych m.in. o rzucanie w policyjne radiowozy i funkcjonariuszy oraz w witrynę baru kamieniami, petardami i butelkami.

 

Od tamtej pory - na podstawie nagrań monitoringu i zeznań świadków - zatrzymano kolejnych kilka osób podejrzanych o udział w nielegalnym zbiegowisku.

 

38 osoby z zarzutami

 

Według prok. Piktela, do dzisiaj zarzuty przedstawiono łącznie 38 osobom, co - jak mówił - oznacza, że udało się ustalić właściwie wszystkie osoby, które brały aktywny udział w tamtych wydarzeniach.

 

Śledczy zamierzają - prawdopodobnie w marcu - skierować przeciw większości z nich jeden akt oskarżenia do sądu. Natomiast wobec kilku innych osób, które przyznały się do winy, złożyły obszerne wyjaśnienia i zadeklarowały, że są gotowe dobrowolnie poddać się karze, śledczy skierują do sądu wnioski o skazanie ich bez przeprowadzania rozprawy.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie