Na Ukrainie wprowadzono stan wyjątkowy w energetyce

Świat
Na Ukrainie wprowadzono stan wyjątkowy w energetyce
Flickr/Daniel Haußmann/CC BY-SA 3.0
Budynek Rady Ministrów.

Rząd Ukrainy wprowadził w środę stan wyjątkowy w sektorze energetycznym. Przyczyną jest poważny deficyt węgla odmiany antracyt, który używany jest w elektrociepłowniach i zakładach metalurgicznych.

Rada Ministrów zdecydowała o stanie wyjątkowym w godzinach wieczornych. - Nikt się nie sprzeciwia? Decyzja została podjęta - oświadczył podczas posiedzenia premier Wołodymyr Hrojsman.

 

Antracyt wydobywany jest wyłącznie na wschodniej Ukrainie - w kopalniach, które znajdują się na terenach, kontrolowanych przez separatystów prorosyjskich. Od kilku tygodni transporty kolejowe z tą odmianą węgla blokowane są przez weteranów ukraińskich batalionów ochotniczych, którzy sprzeciwiają się handlowi z rebeliantami.

 

Premier Hrojsman po raz kolejny skrytykował w środę uczestników blokady. - Uważam, że blokowanie dostaw węgla jest przestępstwem - powiedział.

 

- Blokada doprowadzi do zatrzymania przedsiębiorstw metalurgicznych kraju, w których pracuje 300 tysięcy ludzi. Wyroby metalurgiczne, które sprzedajemy za granicę, to 20 proc. dochodów walutowych państwa. Nie można tego określić inaczej jak sabotowanie gospodarki - oświadczył Hrojsman.

 

Decyzje o ograniczeniach dostaw energii elektrycznej

 

Wicepremier, minister rozwoju regionalnego, budownictwa i gospodarki komunalnej Hennadij Zubko zapowiedział, że w czwartek zostaną podjęte decyzje w sprawie ograniczeń dostaw energii elektrycznej. - Dotyczy to nie tylko regionów przemysłowych, lecz wszystkich obwodów - powiedział.

 

Minister energetyki i przemysłu węglowego Ihor Nasałyk poinformował natomiast, że Ukraińcy mogą liczyć się z przerwami w dostawach prądu.

 

Niskie temperatury na Ukrainie sprawiły, że zapasy węgla w elektrowniach w okresie od 5 do 12 lutego zmniejszyły się o prawie 5 proc. i wynoszą obecnie 1,53 mln ton. Zapasy antracytu wynoszą zaledwie 842 tys. ton i - jak twierdzą władze - wystarczą tylko na 40 dni.

 

Władze mówią także, że na modernizację elektrowni, które używają dziś antracytu, i przerobienie ich tak, by wykorzystywały tzw. węgiel gazowy, potrzebne jest od trzech do pięciu lat i inwestycje w wysokości co najmniej 15 mld hrywien (ok. 2,2 mld złotych).

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie