"Ciężki, gryzący dym". Pożar składowiska odpadów w Lubuskiem

Polska

Strażacy od kilkunastu godzin walczą z pożarem składowiska odpadów z tworzyw sztucznych we wsi Brożek (Lubuskie). Nad ranem rozpoczęło się bezpośrednie gaszenie ognia. Wcześniej akcja skupiała się na obronie okalającego składowisko lasu i ograniczeniu obszaru pożaru.

W pożarze nikt nie został ranny, według straży nie ma też zagrożenia dla mieszkańców, gdyż składowisko znajduje się z dala od zabudowań.

 

Jak poinformował w środę rzecznik lubuskiej Straży Pożarnej kpt. Dariusz Szymura, pożar objął około 1,5 ha składowiska, a w kulminacyjnym momencie w akcji gaśniczej brało udział 40 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Obecnie na miejscu pracuje 18 zastępów.

 

- To jest składowisko tworzyw sztucznych, które paląc się wytwarzają gryzący, ciężki dym. Na szczęście sprzyjała nam pogoda, gdyż było bezwietrznie i kolumna konwekcyjna dymu unosiła się pionowo. Na miejscu mieliśmy też specjalistyczny samochód z dużą liczbą aparatów ochrony układu oddechowego, w których w najtrudniejszych momentach akcji pracowali strażacy - powiedział rzecznik.

 

W nocy strażacy uporali się także z brakiem wody. Położyli dwie magistrale wężowe, którymi jest ona pompowana z oddalonej o ok. 1,5 km od rzeki Nysy Łużyckiej do tymczasowego zbiornika o pojemności 50 metrów sześciennych.

 

Na razie nie jest znana przyczyna pożaru. Jej ustaleniem zajmie się policja. Samo składowisko należy do prywatnej firmy zajmującej się recyklingiem.

 

Szymura dodał, że o pożarze został poinformowany Lubuski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

 

PAP, Polsat News

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie