23,5 mld euro strat po trzęsieniach ziemi we Włoszech

Świat
23,5 mld euro strat po trzęsieniach ziemi we Włoszech
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: Flickr/UCL Mathematical and Physical Sciences/CC BY 2.0
Szkody wywołane przez trzęsienie ziemi w Massa Finalese we Włoszech w 2012 roku.

23,5 miliarda euro wyniosły straty w rezultacie trzęsień ziemi, do których doszło w środkowych Włoszech od 24 sierpnia 2016 roku - wynika z danych przedstawionych w środę przez włoską Obronę Cywilną. Raport przeznaczony jest dla Unii Europejskiej.

Jak wyjaśniono, bilans strat obejmuje zarówno szkody materialne, jak i koszty akcji ratunkowej poniesione w związku z kataklizmem w regionach Umbria, Marche, Lacjum i Abruzja w sierpniu i październiku ubiegłego roku oraz w styczniu br.

 

Dokument przedstawiający te dane został przekazany przez włoską Obronę Cywilną do Unii Europejskiej w celu uruchomienia środków z Funduszu Solidarności UE.

 

W raporcie włoska OC wyjaśniła, że prawie 13 mld euro z łącznej kwoty 23,5 mld to szkody wynikające ze zniszczenia budynków prywatnych. Na 1 mld euro oszacowano szkody w gmachach użyteczności publicznej.

 

Media przypominają, że Włochy zwróciły się o uruchomienie pomocy z Funduszu Solidarności UE już 16 listopada zeszłego roku, po dwóch seriach trzęsień ziemi.

 

Wstępne straty oszacowano wówczas na 7 mld euro. Potem szkody te znacznie wzrosły po szczegółowych analizach przeprowadzonych m.in. przez ministerstwo kultury. Szef resortu Dario Franceschini oświadczył we wtorek, że nigdy wcześniej we Włoszech nie odnotowano tak wielkich straty w dziedzictwie kultury.

 

Dalsze zniszczenia w środkowej części kraju wywołała seria wstrząsów sejsmicznych z 18 stycznia, co również uwzględniono w bilansie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie