21. miejsce w Europie, 45. na świecie. Polska w Indeksie Wolności Gospodarczej gorzej od Kolumbii i Kazachstanu

Biznes
21. miejsce w Europie, 45. na świecie. Polska w Indeksie Wolności Gospodarczej gorzej od Kolumbii i Kazachstanu
pixabay/AlexanderStein/CC0 Public Domain

Wskaźnik wolności gospodarczej w Polsce wyniósł 68,3 punktów, co plasuje kraj na 45 miejscu w rankingu światowym. Tak wynika z tegorocznego indeksu tworzonego przez Heritage Foundation i "Wall Street Journal". Według tegorocznej edycji Polska pozostaje w grupie państw "umiarkowanie wolnych". Wyżej w rankingu są m.in. Chile, Gruzja, Kolumbia, Rumunia, Kazachstan czy Jamajka.

Ocena Polski pogorszyła się o 1 punkt w porównaniu do poprzedniego roku.


"Niewielki spadek w dużej mierze wynika ze wzrostowej dynamiki reform innych państw, co pozwoliło im wysunąć się przed Polskę. Nie bez znaczenia były tu pojedyncze decyzje polityczne zbyt wolno rekompensowane programem Zrównoważonego Rozwoju.  Niemniej w tegorocznym zestawieniu na szczególną uwagę zasługuje wyższy odczyt w zakresie rynku pracy (+3,5), poziomu fiskalizmu (+0,6), i wydatków publicznych (+0,4). Gorzej wypadliśmy w kategorii korupcja (-5.5) i prawo własności (-4.2). W tym ostatnim swoje piętno wywarła ustawa o obrocie ziemią rolną i lasami"- stwierdzili autorzy opracowania. 


- Bardziej niż jednopunktowa strata martwi nas to, że Polska przegrywa w rywalizacji z innymi państwami pod względem tempa wdrażania koniecznych zmian systemowych i liberalizacji rynku - stwierdził prezes prezes Warsaw Enterpise Institute Tomasz Wróblewski, który zaprezentował raport.

 

Rząd zapowiada Konstytucję Biznesu


W ramach Indeksu Wolności Gospodarczej analizowane są rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji); wielkość sektora publicznego (obciążenia podatkowe, wydatki publiczne); efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).


- Raport uwydatnia potrzebę dogłębnej reformy systemu podatkowego. Przywrócenia  fundamentalnej sprawiedliwości społecznej, ale też takiego uproszczenia podatków, żeby oszuści nie mogli się chować w meandrach biurokracji – powiedział poseł Adam Abramowicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.


- Wolność gospodarcza jest kluczową zasadą Konstytucji Biznesu, a rdzeniem całego pakietu prowolnościowych przepisów – ustawa "Prawo przedsiębiorców". Jej projekt jest już w konsultacjach. Liczymy na czynny udział przedstawicieli biznesu w pracach nad całościową reformą systemu prawa gospodarczego, dotyczącego także uproszczeń podatkowych czy prowadzenia działalności innowacyjnej – deklarowała natomiast,podczas publikacji raportu, wiceminister rozwoju  Jadwiga Emilewicz.


Czołówka ta sama od lat

 

Na czele rankingu, jako kraje w pełni wolne gospodarczo, znajdują się niezmiennie: Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Szwajcaria oraz Australia, co jednocześnie plasuje je w czołówce najbogatszych państw na świecie. W badaniu brano pod uwagę 180 państw.

WEI

Wśród krajów europejskich w czołówce utrzymują się: Szwajcaria, Estonia, Irlandia, Wielka Brytania, Gruzja, Luksemburg oraz Litwa.  W rankingu porównano 44 kraje europejskie, z czego zdecydowana większość jest co najmniej "umiarkowanie wolna".


W Europie jest obecnie 7 gospodarek o bardzo ograniczonej wolności gospodarczej ("mostly unfree") – oraz gospodarek, gdzie wolność jest tłumiona ("repressed")  - Ukraina oraz Białoruś.  Według autorów raportu analizowana jako całość, Europa wciąż zmaga się z barierami administracyjnymi, wysokimi kosztami pracy, wysokimi obciążeniami podatkowymi oraz problemami w zarządzaniu finansami publicznymi.

 

polsatnews.pl; infografika: WEI

 

ptw/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie