Zapowiedź kroków odwetowych po próbie rakietowej Korei Płn.

Świat
Zapowiedź kroków odwetowych po próbie rakietowej Korei Płn.
PAP/EPA/KIM HEE-CHUL

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła jednogłośnie przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną próbę rakietową. Pilne posiedzenie Rady został zwołane z inicjatywy USA, Japonii i Korei Płd. Podczas telekonferencji z udziałem kierownictwa resortów obrony USA, Japonii i Korei Płd. Stany Zjednoczone potwierdziły "żelazną wolę dotrzymania zobowiązań wobec sojuszników w Azji".

W komunikacie wydanym po konferencji zaznaczono, że próba rakiety balistycznej średniego zasięgu "stanowi pogwałcenie wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ".

 

Ta ostatnia, na specjalnym posiedzeniu zwołanym w poniedziałek z inicjatywy USA, Japonii i Korei Płd. jednogłośnie potępiła przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną próbę.

 

Nie wykluczono możliwości zastosowania kroków odwetowych w przypadku, gdyby Pjongjang nie odstąpił od prób z bronią rakietową.

 

Wspólny komunikat potępiający test

 

Jak podkreślił przedstawiciel W. Brytanii w ONZ, Matthew Rycroft, "wspólny komunikat potępiający test jest pierwszym krokiem, który udało się uzgodnić", prace nad poszukiwaniem właściwych rozwiązań będą kontynuowane.

 

Niezależnie od deklaracji Rady Bezpieczeństwa, Stany Zjednoczone nie wykluczają rozmieszczenia dodatkowej broni strategicznej w Korei Płd. w ramach dorocznych, wspólnych ćwiczeń, które zazwyczaj odbywają się tam w marcu. Chodzi o to, aby wzmocnić potencjał obronny tego państwa - podała agencja prasowa Yonhap powołując się południowokoreańskie źródła wojskowe.

 

Przeprowadzona w niedzielę kolejna północnokoreańska próba z pociskami balistycznymi spotkała się z jednoznaczną krytyką społeczności międzynarodowej, w tym - stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

Jako "kolejne wyzywające zlekceważenie" rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ oceniło w poniedziałek północnokoreańską próbę rakietową MSZ Rosji. Rosyjski resort spraw zagranicznych wezwał wszystkie zainteresowane strony, by unikały dalszego wzrostu napięć.

 

Pentagon: jesteśmy zdolni do obrony

 

Rzecznik Pentagonu powiedział zaś w poniedziałek, że USA są zdeterminowane, by chronić przed działaniami Korei Płn. zarówno siebie jak i sojuszników takich jak Japonia czy Korea Płd.

 

- Jesteśmy zdolni do obrony przed północnokoreańskim atakiem pociskami balistycznymi i podejmiemy wszelkie niezbędne kroki, aby zapobiegać i likwidować zagrożenia dla naszych i sojuszniczych terytoriów i obywateli - zaznaczył rzecznik.

 

Stany Zjednoczone cały czas śledziły lot pocisku

 

Podczas konferencji prasowej poinformował, że Stany Zjednoczone cały czas śledziły lot pocisku, który pokonał odległość ok. 500 km zanim spadł do Morza Japońskiego.

 

Korea Północna przeprowadziła w niedzielę rano czasu lokalnego próbę rakietową, która według niej zakończyła się sukcesem. Pocisk balistyczny średniego zasięgu wystrzelono w kierunku Morza Japońskiego z bazy lotniczej Bangjon znajdującej się w prowincji Pjongan na zachodzie kraju.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie