Dzieci surowych rodziców mogą gorzej radzić sobie w szkole

Technologie
Dzieci surowych rodziców mogą gorzej radzić sobie w szkole
pixabay/Pexels/CC0 Public Domain

Dzieci rodziców często stosujących agresję i surowe kary częściej niż inne kończyły edukację na niższym poziomie, często rzucając szkołę przed zdobyciem dyplomu - wynika z badań psychologów z University of Pittsburgh w USA. Jak informuje portal Crazy Nauka dzieci surowych rodziców także częściej niż rówieśnicy angażują się w działania poza prawem i ryzykowne kontakty seksualne.

Naukowcy pracujący nad tym zagadnieniem wykorzystali dane dotyczące 1,5 tys. studentów z okolic Waszyngtonu, których losy śledzone były od momentu, kiedy ukończyli 12 lat, aż do czasu ukończenia przez nich 21 lat.


W ankietach młodzi ludzie byli pytani o relacje z rodzicami: w jaki sposób rodzice się do nich odnosili, czy wymierzali im kary, a jeśli tak, to jakiego rodzaju. Były tez pytania o agresję fizyczną i werbalną, która ich spotkała w rodzinnym domu, a także o to, jak wyglądały ich interakcje z rówieśnikami – czy układały się pozytywnie, czy raczej wrogo, a także o to jak wcześnie badane osoby podejmowały kontakty seksualne i jakiego typu to były przeżycia. W ankietach pojawiły się też pytania o to, jaki poziom wykształcenia zdobyły badane osoby.


Kiedy nałożono wyniki testów na informacje o poziomie wykształcenia, okazało się, że dzieci rodziców często stosujących słowną i fizyczną agresję, a także wyznaczających surowe kary, znacząco częściej niż inne kończyły edukację na niższym poziomie, często rzucając szkołę przed zdobyciem dyplomu.


Większy wpływ rówieśników i nastawienie na krótkoterminowe cele


Według naukowców dzieci opresyjnych rodziców chętniej ciągną ku swoim rówieśnikom i bardziej ulegają ich wpływowi, ponieważ nie znajdują oparcia w domu.


Badania pokazały, że dziewczyny z takich rodzin częściej niż ich rówieśnice podejmują kontakty seksualne, natomiast chłopcy częściej angażują się w działania poza prawem, w tym bójki i kradzieże.


Psycholodzy uważają, że wynika to z tego, że dla dzieci rygorystycznych rodziców bardziej liczą się krótkoterminowe korzyści, jakie mogą odnieść m.in. z przebywania z przyjaciółmi czy nieodrabiania prac domowych, niż długoterminowe cele, jak podejmowanie wysiłku zdobywania kolejnych szczebli edukacji, a więc kontynuacja nauki po szkole średniej czy pomaturalnej. I dzieje się tak bez względu na sytuację ekonomiczną ich rodzin czy poziom wykształcenia rodziców.

 

crazynauka.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie