"Duma armii polskiej i natchnienie dla młodzieży". Uczczono 75. rocznicę powstania Armii Krajowej

Polska
"Duma armii polskiej i natchnienie dla młodzieży". Uczczono 75. rocznicę powstania Armii Krajowej
PAP/Tomasz Gzell
Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski

Kolejne generacje Polaków wychowują się w duchu wierności tym samym ideałom, które przyświecały naszym przodkom przed 75-laty - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do weteranów AK, odczytanym podczas koncertu z okazji 75. rocznicy utworzenia Armii Krajowej.

We wtorkowy wieczór w Teatrze Polskim w Warszawie z udziałem władz państwowych odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. "Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna". W programie koncertu znalazły się pieśni żołnierskie, powstańcze i patriotyczne.

 

Przed koncertem odczytano list prezydenta RP, skierowany do weteranów AK. "Trwająca ponad pięć lat epopeja niepodległościowej konspiracji - znaczona walkami partyzanckimi i akcjami dywersyjnymi przeciw okupantom, aż po otwarte wystąpienia w ramach akcji »Burza« i największą w całej wojnie bitwę miejską, którą było powstanie warszawskie - należy do najwznioślejszych rozdziałów w dziejach polskich zmagań o wolność. Jest dumą armii polskiej, natchnieniem dla młodzieży i stałym punktem odniesienia dla każdego polskiego patrioty. Kolejne generacje Polaków wychowują się w duchu wierności tym samym ideałom, które przyświecały naszym przodkom przed 75-laty. I jestem przekonany, że tak już będzie zawsze, dopóki będzie istnieć wolna Polska i wolni Polacy" - napisał Andrzej Duda.

 

"Pielęgnując wasze dziedzictwo, budujemy przyszłość ojczyzny"

 

List przesłała też premier Beata Szydło. "Wasze doświadczenia i wybory stanowią wyjątkowe świadectwo, o którym nigdy nie możemy zapomnieć. Pielęgnując wasze dziedzictwo, budujemy bowiem przyszłość naszej ojczyzny, opartą o patriotyzm i odpowiedzialność za wspólne dobro" - napisała premier.

 

Podczas wtorkowej uroczystości Jan Józef Kasprzyk p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył medale "Pro Patria" osobom zasłużonym dla pielęgnowania pamięci o AK. Otrzymali je: sędzia Bogusław Nizieński - żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", Teresa Heda-Snopkiewicz - córka gen. Antoniego Hedy - "Szarego", legendarnego dowódcy Armii Krajowej na Kielecczyźnie; Adam Komorowski - syn gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, komendanta głównego Armii Krajowej; Marek Franczak - syn Józefa Franczaka "Lalka", ostatniego Żołnierza Wyklętego, prowadzącego walkę do 1963 r.; gen. bryg. Robert Głąb - dowódca Garnizonu Warszawa; dr Przemysław Wywiał- historyk, jeden z animatorów ruchu strzeleckiego w Polsce; hm. Wiesław Turzański - sekretarz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

 

"Są dla każdego Polaka najpiękniejszym skarbem"

 

- Weterani Państwa Podziemnego, którzy są wśród nas, są dla każdego Polaka najpiękniejszym skarbem, najpiękniejszym wzorem, źródłem siły i punktem odniesienia - powiedział Kasprzyk. - Dziękujemy żołnierzom AK za lata wojennej walki, za to, że byliście twardzi jak stal po wojnie, wreszcie za to, że sztandar niepodległości przenieśliście we współczesne czasy. Dziękujemy, że jesteście z nami, że uczycie nas, jak kochać Polskę - mówił.

 

W związku z 75-leciem przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową we wtorek po południu w Warszawie złożono kwiaty przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota", pierwszego dowódcy Armii Krajowej, oraz przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który znajduje się w pobliżu polskiego parlamentu.

 

W uroczystościach tych wzięli udział m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, posłowie Platformy Obywatelskiej - Michał Szczerba, Marcin Święcicki, Tomasz Siemoniak, Andrzej Halicki, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski oraz p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Znicze zapłonęły w miejscu Akcji pod Arsenałem

 

Kwiaty złożono m.in. w imieniu premier, marszałka Sejmu, ministra obrony narodowej, wojewody mazowieckiego, prezydent miasta st. Warszawy, Związku Harcerstwa Polskiego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Wcześniej w 150 punktach Warszawy związanych z czynem zbrojnym największej formacji Polskiego Państwa Podziemnego zapłonęły znicze pamięci dla żołnierzy AK. Rano - w miejscu, w którym rozegrała się Akcja pod Arsenałem - akcję symbolicznie zainaugurowali kombatanci i harcerze. W Warszawie zorganizowano też konferencję naukową, na której historycy omówili m.in. wpływ etosu Armii Krajowej na ruch Solidarności.

 

Uroczystości wz. z 75-leciem utworzenia AK zaplanowano również na niedzielę, 19 lutego. Tego dnia odbędzie się msza w Katedrze Polowej WP w intencji żołnierzy Armii Krajowej, po mszy jej uczestnicy spotkają się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Odbędzie się tam złożenie kwiatów przy asyście honorowej Wojska Polskiego; odczytany zostanie apel pamięci i oddana salwa honorowa.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie