Seria morderstw w szwedzkim Malmö. Szef MSW obiecuje działania

Świat
Seria morderstw w szwedzkim Malmö. Szef MSW obiecuje działania
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Flickr/Håkan Dahlström/CC BY 2.0

W Malmoe, na południu Szwecji, od początku 2017 roku doszło do 11 strzelanin, w których trzy osoby zginęły, a czwarta walczy o życie. Wizytujący w poniedziałek miasto minister spraw wewnętrznych obiecał powstrzymanie fali zbrodni.

W przeddzień wizyty szefa MSW Andersa Ygemana, w niedzielę wieczorem, na jednym z placów w centrum Malmö nieznany sprawca zastrzelił 23-letniego mężczyznę. Według mediów znana wcześniej policji ofiara została kilkakrotnie trafiona w głowę. Zarówno w tej sprawie, jak i w przypadku dwóch pozostałych morderstw, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach, nikt nie jest podejrzany.

 

- Zarówno ja, jak i rząd poważnie traktujemy rozwój wydarzeń w Malmö - powiedział Ygeman, który spotkał się z władzami miasta oraz policją.

 

Minister, będący jednym z najpopularniejszych szwedzkich polityków, obiecał zwiększenie budżetu policji w Malmö, aby - jak powiedział - "mundurowi byli widoczni na ulicach, a specjaliści otrzymali wsparcie w wykrywaniu przestępstw".

 

Polityk zaproponował zaostrzenie do co najmniej dwóch lat więzienia kary za posiadanie broni oraz wprowadzenie aresztów domowych z wykorzystaniem elektronicznych bransoletek dla młodzieży ze środowisk kryminalnych.

 

Ludzie boją się zeznawać

 

Burmistrz Malmö, Katrin Stjernfeldt Jammeh, zapowiedziała uruchomienie lokalnego centrum do walki z gangami. Zwiększony ma być monitoring ulic.

 

W związku z sytuacją w Malmoe trwa w Szwecji debata nad możliwością wprowadzenia instytucji anonimowego świadka. Według policji sprawy morderstw w Malmö pozostają nierozwiązane, gdyż ludzie boją się zeznawać.

 

Niektóre firmy zapowiedziały, że w trosce o bezpieczeństwo swoich pracowników przestają świadczyć usługi w Malmöe.

 

W styczniu po zastrzeleniu przez nieznanego sprawcę 16-letniego chłopca, który czekał na przystanku autobusowym, miała miejsce w Malmoe demonstracja przeciwko przemocy. Motywy tej zbrodni pozostają nieznane.

 

W 2016 roku w Malmoe odnotowano 10 morderstw z wykorzystaniem broni palnej.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie