Ponad 1 mln zł. Codziennie taką sumę wyłudzanych kredytów blokują banki

Biznes
Ponad 1 mln zł. Codziennie taką sumę wyłudzanych kredytów blokują banki
pixabay/TheDigitalWay/CC0 Public Domain/

W latach 2008-16 codziennie dochodziło w Polsce średnio do 21 prób wyłudzenia kredytów na sumę ok. 1,1 mln zł. W 2016 roku doszło do 6,2 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę ponad 296 mln zł - poinformował w poniedziałek Związek Banków Polskich.

Jak wynika z przedstawionego w poniedziałek przygotowanego przez ZBP, od 2008 r. w Polsce udaremniono łącznie 67,7  tys. prób wyłudzeń na kwotę 3 mld 625 mln.

 

Rekordowa próba wyłudzenia opiewała na 25 mln zł. Ponad 1,2 tys.prób dotyczyło kwot od 500 tys. zł wzwyż.

 

Ponad 1 mln zastrzeżonych dokumentów

 

Bankowcy policzyli, że w latach 2008-2016 w ogólnopolskim systemie informatycznym Dokumenty Zastrzeżone znalazło się 1 mln 29 tys. zagubionych lub skradzionych dokumentów tożsamości. Codziennie do bazy trafiało ich średnio 313 dokumentów, a w 2016 roku w sumie – ponad 137 tys.

 

- Polacy mają coraz wyższą świadomość potrzeby ochrony własnej tożsamości oraz narzędzi, które służą zabezpieczeniu się przed wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych - powiedział ocenił prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

 

Jego zdaniem system zastrzegania dokumentów skutecznie ogranicza ryzyko dokonania wyłudzenia na cudze nazwisko. Chroni nie tylko osoby fizyczne, ale także przedsiębiorstwa. System ten jest ogólnopolską bazą danych dla wszystkich dokumentów zastrzeżonych. Dane trafiają bowiem nie tylko do banków, ale też operatorów sieci komórkowych, pośredników finansowych, Poczty Polskiej, agencji rozliczeniowych, hoteli, firm ochroniarskich, wypożyczalni, agencji nieruchomości.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie