Penderecki uhonorowany nagrodą Grammy. Piosenka Adele utworem roku

Kultura
Penderecki uhonorowany nagrodą Grammy. Piosenka Adele utworem roku
Polsat News

Kompozytor Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę fonograficzną Grammy w kategorii "Muzyka chóralna" za album "Penderecki Conducts Penderecki". Utworem roku została piosenka "Hello" brytyjskiej piosenkarki Adele. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles.

Piosenką "Hello" Adele zwyciężyła także w kategorii najlepszy występ solowy w muzyce pop, a jej płytę "25" uznano za najlepszy album popowy.

 

Najlepszym nowym artystą okazał się Chance the Rapper. Zdobywając nagrodę za krążek "Coloring Book" w kategorii najlepsza płyta rap, pokonał najwyższej klasy raperów jak Drake czy Kanye West.

 

Artystka z największą liczbą nominacji, Amerykanka Beyonce, zdobyła nagrody w dwóch kategoriach: za najlepszy teledysk ("Formation") oraz za najlepszy album - współczesna muzyka urban ("Lemonade").

 

W jednej z kategorii triumfowali również Polacy. Album "Penderecki conducts Penderecki" Vol. 1. zdobył Grammy za nagranie muzyki chóralnej. Utwory polskiego kompozytora nagrali pod jego batutą muzycy z Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej. Album stanowi przekrój twórczości Pendereckiego.

 

Nagroda dla Davida Bowiego

 

Podczas 59. gali rozdania "muzycznych Oscarów" doceniono także twórczość zmarłego w ubiegłym roku legendarnego brytyjskiego piosenkarza Davida Bowiego. Ostatni album artysty "Blackstar" został uznany za najlepszy album alternatywny. Wygrał także w kategorii najlepiej nagrana płyta, a sygnujący ten krążek utwór o tym samym tytule został uznany za najlepszą piosenkę rockową.

 

W kategorii najlepsza płyta country wygrało "A Sailor's Guide to Earth" Sturgilla Simpsona, ten sam tytuł dla muzyki dance/electro zdobył "Skin" australijskiego muzyka Flume'a, a w instrumentalnej muzyce jazzowej - "Country for Old Men" Johna Scofielda.

 

Niedzielną galę w Los Angeles uświetnił m.in. występ Adele, która uczciła pamięć zmarłego w grudniu brytyjskiego piosenkarza George'a Michaela, wykonując w nowej aranżacji jego utwór "Fastlove".

 

Nagrody Grammy, przyznawane przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki, nazywa się muzycznymi Oscarami. Wyróżnienia są przyznawane w 82 kategoriach.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie