Dżihadyści niszczą Palmirę. Rosjanie pokazali nagranie

Świat

Władze Rosji opublikowały w poniedziałek nagranie wideo zrobione przez drona i pokazujące najnowsze zniszczenia w starożytnej Palmirze w środkowej Syrii. Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) poważnie uszkodzili m.in. fasadę rzymskiego amfiteatru i tetrapylon.

Na nagraniu widać między innymi, że z szesnastu kolumn składających się na tetrapylon pozostały zaledwie dwie. Całkowitemu zniszczeniu uległa środkowa część amfiteatru.

 

Zarejestrowano też aktywność ciężarówek dżihadystów na obszarze wykopalisk archeologicznych. Rosyjskie ministerstwo obrony ocenia, że może to świadczyć, iż bojownicy szykują się do zniszczenia kolejnych zabytków.

 

Ponownie zajęli Palmirę


Associated Press przypomina, że Palmira jest celem ofensywy prowadzonej przez syryjską armię. Jej oddziały znajdują się ok. 20 km od miasta, które zostało poważnie zniszczone pod okupacją IS.

 

Miasto po raz pierwszy wpadło w ręce IS w maju 2015 roku. Podczas okupacji dżihadyści zniszczyli szereg niepowtarzalnych zabytków palmireńskich, m.in. kilka wież grobowych z lat 44-103 n.e. oraz zamordowali słynnego syryjskiego archeologa, Chaleda el-Asaada, opiekującego się starożytnościami. Asaad zajmował się zabytkami Palmiry ponad 50 lat, a IS próbowało wydobyć od niego informacje na temat ukrytych przed nimi bogactw muzealnych.

 

Dżihadyści utrzymywali się tam przez 10 miesięcy, a następnie zostali wyparci przez oddziały rosyjskie i syryjskie. Jednak w grudniu ubiegłego roku udało im się ponownie zająć Palmirę.

 

Palmira jest wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Położone na pustyni miasto jest strategicznym punktem łączącym wschodnią i zachodnią część Syrii.

 

PAP, Wideo: Reuters

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie