26 mld euro rocznie. Tyle kosztuje Polskę smog

Biznes
26 mld euro rocznie. Tyle kosztuje Polskę smog
Polsat News

Według obliczeń Komisji Europejskiej takie są łączne koszty dla Polski strat w gospodarce, opieki zdrowotnej, wydatki pracodawców w związku z nieobecnością pracowników w pracy i zwolnieniami lekarskimi oraz koszty leczenia chorób i pobytów w szpitalach spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. 26 mld euro (prawie 112 mld zł) rocznie to ponad 6 proc. polskiego rocznego PKB.

W raporcie KE wyliczyła, że z powodu chorób wywołanych smogiem polscy pracownicy opuszczają 19 mln dni roboczych w ciągu roku.

 

Związane z tym koszty ponoszone przez Polaków (zmniejszona pensja, leki) wynoszą 1,5 mld euro rocznie, same tylko koszty opieki zdrowotnej przekraczają Polskę 88 milionów euro rocznie. Natomiast straty w rolnictwie (z powodu strat w uprawach) sięgają 272 mln euro rocznie.


KE wytyka brak norm dla węgla i kotłów


Według dokumentu "uderzający jest fakt, że mimo tak poważnego problemu w kwestii jakości powietrza, Polska jest jedynym państwem członkowskim UE bez żadnych norm dotyczących paliw stałych sprzedawanych na rynku".


"Dodatkowo w Polsce nie obowiązują żadne normy emisji dla nowych kotłów. Powszechność stosowania kotłów niespełniających norm w połączeniu z dostępnością węgla słabej jakości stanowią główne czynniki wpływające na jakość powietrza w większości stref w Polsce. Bez odpowiednich, dopasowanych środków mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia pochodzącego z głównych sektorów, które przyczyniają się do tego zanieczyszczenia, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że zakończą się ciągłe i poważne naruszenia unijnych norm jakości powietrza"- stwierdzono w opracowaniu.


Koszty smogu większe niż wydatki na 500+


Eksperci podkreślają, że straty wynikające ze skutków smogu są cztery razy większe niż wydatku budżetu na program "Rodzina 500+", które wynoszą ok 23 mld zł rocznie.


Raport Komisji Europejskiej zaleca zdecydowanie zmniejszenie emisji i stężenia pyłów PM10 "między innymi poprzez zmniejszenie emisji związanych z generowaniem energii i ciepła z wykorzystaniem paliw stałych oraz emisji z transportu i rolnictwa”.


Radzi też "ustalenie norm emisji dla nowych kotłów na paliwa stałe, a także standardów jakości paliw stałych znajdujących się na rynku" oraz stosowanie zachęt finansowych, by przyspieszyć wymianę przez Polaków kotłów niespełniających norm.

 

polsatnews.pl

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie