Mają osiem muzeów na 508 mieszkańców. Chcą wybudować dziewiąte

Kultura
Mają osiem muzeów na 508 mieszkańców. Chcą wybudować dziewiąte
Comune di Sellia

Osiem muzeów znajduje się w miejscowości Sellia w Kalabrii na południu Włoch, w której mieszka 508 osób. W niewielkiej osadzie jest największe w Europie zagęszczenie placówek kultury: na każde muzeum przypada 63 mieszkańców.

Położona niedaleko miasta Catanzaro Sellia składa się ze średniowiecznych domów stojących na dwóch wzgórzach. Od 8 lat burmistrzem jest lekarz pediatra i filozof z zamiłowania Davide Zicchinella, który postanowił otworzyć tam osiem małych muzeów. Jak podkreśla - na razie osiem.

 

- Podjęliśmy właśnie decyzję o założeniu następnego, dedykowanego modelarstwu, będzie zatem ich dziewięć - powiedział burmistrz cytowany przez dziennik „La Stampa”.

 

Kiedy to następne muzeum zostanie otwarte, na każde przypadać będzie tam 56 mieszkańców.

 

Najpopularniejsze jest muzeum dla dzieci

 

W Sellii jest muzeum komiksów, w którym zgromadzono 10 tysięcy rzadkich, historycznych publikacji podarowanych przez jednego z mieszkańców, który osiedlił się tam niedawno.

 

Jest również Muzeum Ziemskie i Pozaziemskie, a w nim trzy tysiące próbek piasku z mórz i pustyń na świecie, fragmenty meteorytów, skamieniałości oraz ząb dinozaura.

 

W innym miejscu wystawiono osiem wielkich prac grupy artystycznej włoskich malarzy Macchiaioli.

 

Z funduszy otrzymanych od władz regionu założono muzeum dla dzieci, pierwsze w Kalabrii i najczęściej odwiedzane spośród wszystkich ośmiu. Masowo przyjeżdżają do niego wycieczki najmłodszych z różnych stron. Dedykowane jest rolnictwu i przyrodzie. Dzieci mogą tam, na przykład, dowiedzieć się jak wytwarza się oliwę.

 

Burmistrz, który "zakazał umierania"

 

Od najbliższego sezonu letniego obowiązywać będzie jeden bilet do wszystkich muzeów. Przygotowywane są kolejne atrakcje, takie, jak most tybetański i wieża do skoków na bungee oraz park rozrywki.

 

Cytowany przez prasę burmistrz Sellii podkreśla, że chce uczynić z pustoszejącej osady miejsce zapewniające "najwięcej adrenaliny w Europie". To, jak wyjaśnił, sposób na uratowanie miejscowości.

 

Przed dwoma laty burmistrz zasłynął we włoskich mediach z tego, że wprowadził "zakaz umierania". Polecił wszystkim mieszkańcom leczyć się; zainaugurował ambulatorium oferujące różne bezpłatne badania w ramach zapobiegania chorobom.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie