Prezydent Turcji chce więcej władzy. Po zmianie konstytucji może rządzić do 2029 roku

Świat
Prezydent Turcji chce więcej władzy. Po zmianie konstytucji może rządzić do 2029 roku
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT OFFICE HANDOUT

Turecka komisja wyborcza potwierdziła w sobotę, że referendum konstytucyjne odbędzie się 16 kwietnia. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zatwierdził w piątek ustawę o reformie konstytucyjnej, która toruje drogę do systemu prezydenckiego. Dzięki tym zmianom Erdogan będzie mógł pozostać przy władzy jeszcze co najmniej kilkanaście lat.

Decyzję ws. referendum ogłosił przewodniczący Najwyższej Komisji Wyborczej (YSK) Sadi Guven.

 

Erdogan uważa, że reforma zapewni stabilizację w czasach niepokoju i zapobiegnie powrotowi rządów kruchych koalicji. Jego oponenci obawiają się, że zmiana systemu zwiastuje coraz bardziej autorytarne rządy w Turcji.

 

Prezydent szefem państwa i rządu

 

W styczniu turecki parlament przegłosował nowelizację konstytucji, która umożliwia zmianę systemu politycznego w kraju - z parlamentarnego na prezydencki. Nowelizacja ustawy zasadniczej wymaga zatwierdzenia w referendum.

 

Reforma zakłada m.in., że prezydent będzie jednocześnie szefem państwa i rządu, będzie mógł sprawować władzę za pomocą dekretów, a także rozwiązań parlament. Wzrośnie także jego wpływ na wymiar sprawiedliwości.

 

Jeśli dojdzie do zmiany systemu politycznego, sprawowanie urzędu prezydenta nadal będzie ograniczone do dwóch kadencji, ale ich liczenie rozpocznie się na nowo od wyborów zaplanowanych na listopad 2019 roku. Teoretycznie więc, dzięki tym zmianom Erdogan będzie mógł pozostać przy władzy przynajmniej do 2029 roku.

 

Oskarżenia o autorytaryzm i czystki

 

Zamysł wzmocnienia politycznej pozycji Erdogana niepokoi jego przeciwników, którzy oskarżają go o autorytaryzm, zwłaszcza od czasu czystek po udaremnionej próbie puczu z 15 lipca 2016 roku.

 

Władze w Ankarze twierdzą, że system prezydencki jest konieczny dla zapewnienia stabilności państwa wobec wyzwań takich, jak niepewna sytuacja bezpieczeństwa, spowolnienie gospodarcze i trwający konflikt zbrojny w sąsiedniej Syrii, w który zaangażowane są wojska tureckie.

 

PAP

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie