Policja szuka sobowtóra Hitlera. Chodzi w mundurze po rodzinnym mieście Führera

Świat
Policja szuka sobowtóra Hitlera. Chodzi w mundurze po rodzinnym mieście Führera
Zdj. ilustracyjne, Fot. Flickr/John W. Schulze/CC BY 2.0

Austriacka policja poszukuje mężczyzny, który w mieście rodzinnym Hitlera, Braunau am Inn, ukazuje się publicznie w stroju jednoznacznie przypominającym przywódcę III Rzeszy - podała w sobotę miejscowa prasa. Gloryfikowanie nazizmu jest w Austrii karalne.

- Wiele razy widziałem tego mężczyznę w Braunau i zastanawiałem się, czy to coś oznacza - powiedział mieszkaniec miasteczka na północnym wschodzie kraju, cytowany przez dziennik "Oberoesterreichische Nachrichten".

 

Mężczyzna, którego wiek ocenia się na 25-30 lat, miał charakterystyczne uczesanie i wąsik, a także nosił mundur mogący pochodzić z czasów nazistowskich. Ostatni raz był widziany w lokalnej księgarni, gdzie przeglądał pozycje poświęcone drugiej wojnie światowej. W miejscowym barze miał się przedstawić jako "Harald Hitler".

 

Co najmniej raz mężczyzna został sfotografowany przed domem rodzinnym Hitlera.

 

Gloryfikowanie Hitlera - karalne


"Oberoesterreichische Nachrichten" cytują opinię rzecznika prokuratury, Aloisa Ebnera, który podkreślił, że "zauważalne dla innych gloryfikowanie osoby Adolfa Hitlera jest karalne".

 

Hitler urodził się w Braunau am Inn 20 kwietnia 1889 roku. O trzypiętrowy dom, w którym przyszedł na świat przyszły przywódca III Rzeszy i jeden z największych zbrodniarzy wojennych XX wieku, toczy się spór prawny.

 

W grudniu zeszłego roku rząd austriacki wywłaszczył budynek, wypłacając finansową rekompensatę jego właścicielce, aby dom nie stał się celem pielgrzymek neonazistów. Miejsce to przeznaczono na siedzibę organizacji charytatywnej. Właścicielka zaskarżyła decyzję o wywłaszczeniu do sądu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie