Ambasada RP w Berlinie pokazała film "Smoleńsk"

Świat
Ambasada RP w Berlinie pokazała film "Smoleńsk"
kinoswiat.pl

W piątek w kinie Babylon w Berlinie odbył się zorganizowany przez ambasadę RP pokaz filmu "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego. Podejmowane wcześniej przez polską dyplomację próby pokazania tego filmu berlińskiej publiczności kończyły się niepowodzeniem.

- Jestem usatysfakcjonowany tym, że doszło do pokazu, jego spokojnym przebiegiem i dyskusją. To był mój pomysł, żeby dyskusja była otwarta, z udziałem publiczności i żeby uczestniczył (Bronisław) Wildstein - powiedział ambasador Andrzej Przyłębski dziennikarzom.

 

Zaproszenie na pokaz potwierdziło 240 osób, z tego co najmniej połowa Niemców. Na sali byli przedstawiciele niemieckiego MSZ i dyplomaci z innych krajów. Po projekcji odbyła się dyskusja o filmie z publicystą Bronisławem Wildsteinem.

 

W ocenie Przyłębskiego powtórny pokaz filmu w tym samym kinie miał sens. - Tamten pokaz był dosyć osobliwy, służył raczej ośmieszeniu filmu, uznałem więc, że misję trzeba ponowić - tłumaczył ambasador.

 

Problemy z projekcją

 

Dwa znane berlińskie kina, w tym Delphi w Berlinie Zachodnim, odmówiły w zeszłym roku udostępnienia sali na projekcję "Smoleńska" tłumacząc to "bezpieczeństwem" widzów. Ambasador ujawnił, że również dwa mniejsze kina, do których strona polska zwracała się później, nie wyraziły zgody na pokaz.

 

Wobec fiaska starań ambasady, na początku stycznia pokaz "Smoleńska" zorganizowała grupa artystów pochodzenia polskiego w Berlinie - Klub Polskich Nieudaczników.

 

Projekcja odbyła się właśnie w kinie Babylon, uczestniczyło w niej ponad 500 widzów. Część z nich okazywała demonstracyjną dezaprobatę dla filmu.

 

Film "Smoleńsk" osnuty jest wokół wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. - katastrofy prezydenckiego samolotu, który leciał do Smoleńska. Na pokładzie TU-154 była polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim, zmierzająca do Katynia. Wszyscy pasażerowie oraz członkowie załogi zginęli.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie