Zażalenia na decyzję o ekshumacji nie złożysz. Sejm przeciw projektowi Platformy

Polska
Zażalenia na decyzję o ekshumacji nie złożysz. Sejm przeciw projektowi Platformy
PAP/Leszek Szymański

Sejm odrzucił w piątek poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego autorstwa PO przewidujący możliwość wniesienia do sądu zażalenia na decyzję prokuratury o ekshumacji. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 262 posłów, przeciw było 163 posłów, zaś 2 osób wstrzymało się od głosu. Tym samym parlament zakończył prace nad projektem.

Projekt przewidywał przyznanie prokuratorowi prawa do odstąpienia od ekshumacji w razie uznania, że nie ma takiej potrzeby; zakładał też możliwość odwołania się od decyzji o wyjęciu zwłok z grobu. Propozycję negatywnie oceniało Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

"Projekt powstał w bardzo konkretnej sytuacji"

 

Podczas sejmowej debaty w środę poseł sprawozdawca Marcin Kierwiński (PO) mówił, że "prawo do zaskarżenia każdej decyzji jest jednym ze standardów konstytucyjnych".

 

Za dziwne uznał, że zażalenie nie przysługuje na postanowienie prokuratorskie o ekshumacji. Przyznał jednocześnie, że "projekt powstał w bardzo konkretnej sytuacji" - wobec zarządzenia ekshumacji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, "gdy wiele rodzin nie godzi się z arbitralną decyzją prokuratury", a nie może złożyć zażalenia.

 

Złożony w listopadzie zeszłego roku projekt PO zakładał dodanie do obecnych zapisów umożliwiających prokuratorowi odstąpienie od przeprowadzenia ekshumacji zwłok w przypadku, w którym w toku śledztwa uzna on, że przeprowadzenie takich czynności przestało być uzasadnione.

 

Propozycja dawałaby możliwość odwołania się od postanowienia prokuratury albo sądu o wyjęciu zwłok z grobu. Złożenie zażalenia wstrzymywałoby wykonanie tego postanowienia.

 

Podczas debaty wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przypominał, że celem postępowania karnego jest, aby sprawca został wykryty, i pociągniecie go do odpowiedzialności karnej, a obowiązkiem prokuratora - jeśli zachodzi podejrzenie przestępstwa - przeprowadzenie oględzin i otwarcia zwłok. Dodawał, że "nie wiadomo, w jakich okolicznościach miałby prawo od tego odstąpić".

 

Kontrowersje wokół ekshumacji smoleńskich

 

Decyzje o ekshumacjach smoleńskich spotkały się ze sprzeciwem niektórych rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Do prokuratury wpłynęło 25 zażaleń, skarg i wniosków o uchylenie postanowienia ws. ekshumacji.

 

Prokuratura stanęła jednak na stanowisku, że przepisy nie przewidują zażalenia na taką decyzję. W październiku ub.r. ponad 200 osób, członków rodzin 17 ofiar, zaapelowało w liście otwartym o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich. Kolejne ekshumacje prokuratura planuje do połowy tego roku.

 

PAP

 

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze