Wniosek CBA odrzucony. Prezydent Radomia zachował mandat

Polska
Wniosek CBA odrzucony. Prezydent Radomia zachował mandat
Wikipedia
Prezydent Radomia

Radomscy radni odrzucili w piątek wniosek CBA o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Według CBA nie przestrzegał on przepisów ustawy antykorupcyjnej. Witkowski stoi na stanowisku, że nie złamał prawa.

Podjęcie uchwały dotyczącej stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia było jednym z punktów piątkowej sesji Rady Miejskiej. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 9 radnych, przeciw było 17.

 

Kolejny ruch w sporze o mandat prezydenta Radomian będzie należał do wojewody mazowieckiego, który w takiej sytuacji wyznacza 30-dniowy termin na podjęcie odpowiedniej uchwały, a jeśli do tego nie dojdzie, wydaje zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu prezydenta. Od tego zarządzenia przysługuje prezydentowi skarga do sądu administracyjnego.

 

Prezydent nie czuje się winny

 

W ocenie funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, prezydent Radomia Radosław Witkowski - wbrew zakazowi wynikającemu z przepisów ustawy antykorupcyjnej - przez cztery miesiące 2015 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji. W ocenie prezydenta Radomia większościowym udziałowcem spółki, która go powołała do rady nadzorczej, był Skarb Państwa. Dlatego też - jego zdaniem - mógł on jako prezydent miasta jednocześnie pełnić tę funkcję i zasiadać w radzie nadzorczej świętokrzyskiej spółki.

 

Zgodnie z ustawą antykorupcyjną, prezydenci miast w okresie zajmowania stanowiska lub pełnienia funkcji nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego. Zakaz nie obowiązuje w przypadku, gdy osoby zostały zgłoszone do objęcia stanowisk w spółce prawa handlowego przez Skarb Państwa, inne państwowe osoby prawne, spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne osoby prawne jednostek samorządu terytorialnego.

 

Radosław Witkowski jest prezydentem Radomia od grudnia 2014 r. Wybory wygrał jako kandydat Platformy Obywatelskiej. Pokonał urzędującego dwie kadencje Andrzeja Kosztowniaka, obecnie posła PiS. W ocenie Witkowskiego wyniki prowadzonej przez kilka ostatnich miesięcy kontroli CBA, to "kolejny, po Lublinie i Łodzi, atak na samorząd z użyciem służb specjalnych".

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze