Przemytnicy próbują wwozić papierosy w wagonach z Białorusi. Przejęto 138 tys. paczek

Polska
Przemytnicy próbują wwozić papierosy w wagonach z Białorusi. Przejęto 138 tys. paczek
bialystok.scelna.gov.pl

Grupy przestępcze sprawdzają, czy uda się do Polski przemycać z Białorusi duże transporty papierosów szlakiem kolejowym. W Sokółce (Podlaskie) celnicy odkryli 138 tys. paczek papierosów wartych 2 mln zł, ukrytych w skrytkach w wagonie na pellet drzewny.

Przemyt został wykryty nie na granicy, tylko na rampie kolejowej w Sokółce, gdy celnicy skontrolowali wagon, w którym z Białorusi został sprowadzony do Polski transport pelletu drzewnego.

 

Celnicy zwrócili uwagę, że wnętrze jest o prawie 2 metry krótsze niż wymiary zewnętrzne wagonu. Okazało się, że z przodu i z tyłu były dodatkowe ściany, a za nimi - zapakowane w kartony papierosy z białoruskimi znakami akcyzy.

 

Rekordowy przemyt udaremniony


Z danych służb granicznych w Podlaskiem wynika, że już od pewnego czasu grupy przestępcze próbują wwozić taką kontrabandę w dużych ładunkach szlakiem kolejowym z Białorusi. Dwa miesiące temu, we wspólnej akcji Straży Granicznej i celników, udało się udaremnić w Kuźnicy rekordowy przemyt papierosów w trzech kolejowych cysternach służących do przewozu gazu.

 

Nielegalny ładunek papierosów był wart ponad 9,5 mln zł. Zatrzymano wówczas 5 osób.

 

Dotąd tak duże transporty papierosów przemycane były wyłącznie drogami w ciężarówkach. W województwie podlaskim - najczęściej są to ciężarówki jadące z Litwy, czyli przez wewnętrzną granicę UE.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie