"Działania NATO u granic Rosji mają prowokacyjny charakter"

Świat
"Działania NATO u granic Rosji mają prowokacyjny charakter"
PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow ocenił, że "działania NATO w regionach przylegających do granic Rosji mają charakter prowokacyjny i destabilizujący"; powtórzył też, że system obrony przeciwrakietowej USA władze w Moskwie uważają za skierowany przeciwko Rosji.

Zaznaczył, że "już prowadzone są dyskusje" na temat ewentualnej "analogicznej obecności sojuszników na terytorium innych krajów Europy Wschodniej, w szczególności w Bułgarii i Rumunii". Podkreślił, że poszczególne kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego realizują plany modernizacji sił zbrojnych i budowy nowej infrastruktury wojskowej. Ocenił, że dochodzi do "wzrostu skali i liczby ćwiczeń NATO" w pobliżu granic Rosji.

 

Wzmacnianie przez NATO swojej wschodniej flanki następuje w związku z zaanektowaniem przez Rosję ukraińskiego Krymu w 2014 roku i jej zaangażowaniem w konflikt zbrojny w Donbasie.

 

Rosyjski minister podkreślił, że "szczególne zaniepokojenie wywołuje (w Moskwie – red.) kontynuacja budowy systemu obrony przeciwrakietowej USA w Europie, którego w istocie antyrosyjskie ukierunkowanie nigdy nie budziło u nas wątpliwości".

 

"Kurs na powstrzymywanie Rosji"


Ławrow zarzucił NATO realizowanie "kursu na powstrzymywanie Rosji" oraz "jednostronną decyzję o całkowitym zamrożeniu praktycznej współpracy" z Moskwą. Ocenił, że "prowadzi to do wzrostu nieufności oraz destabilizacji istniejącej równowagi sił na kontynencie europejskim".

 

Szef MSZ Rosji zapewnił, że prowadzi ona intensywny "monitoring sytuacji wojskowo-politycznej w Europie". Zapewnił, że Moskwa opowiada się za "jak najszybszą deeskalacją" tej sytuacji.

 

Ławrow zapowiedział również w wywiadzie, że Moskwa jest gotowa współpracować z administracją prezydenta USA Donalda Trumpa nad "całą agendą w stosunkach rosyjsko-amerykańskich". Zaznaczył, że współpraca powinna się odbywać "na podstawie zasad równoprawności" i "uwzględniania wzajemnych interesów".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie