Będą podwyżki dla służb. Rozporządzenie podpisane

Polska
Będą podwyżki dla służb. Rozporządzenie podpisane
PAP/Wojciech Pacewicz

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował w piątek, że podpisał rozporządzenia wprowadzające podwyżki w wysokości przeciętnie ponad 250 zł dla policjantów, zawodowych strażaków, pograniczników i funkcjonariuszy BOR. Podwyżki dostaną też pracownicy cywilni służb.

Podwyżki wynagrodzeń wynikają z przyjętej w połowie 2016 r. ustawy modernizacyjnej.

 

- Właśnie podpisałem rozporządzenia, które wprowadzają pierwszą transzę podwyżek dla funkcjonariuszy policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu. Wyniosą one przeciętnie ponad 250 zł na etat. 1 marca podwyżka będzie wypłacona z wyrównaniem za pierwsze dwa miesiące roku. Wynagrodzenia pracowników cywilnych również wzrosnąśrednio o 250 zł na stanowisko. Na koniec lutego otrzymają państwo wypłatę z wyrównaniem od 1 stycznia 2017 r. - powiedział Błaszczak w nagraniu wideo opublikowanym w piątek przez MSWiA.

 

Zakup samochodów i sprzętu

 

Jak informowało wcześniej MSWiA, w 2017 r. podwyżki obejmą 150 tys. funkcjonariuszy policji, PSP, SG, BOR oraz 30 tys. pracowników cywilnych tych formacji. Uchwalona przez Sejm ustawa ustanawiająca program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020, zakłada, że do tych służb trafi 9,1 mld zł. Program obejmuje nie tylko podwyżki, ale także inwestycje budowlane, zakup samochodów, sprzętu informatycznego i łączności oraz uzbrojenia.

 

Błaszczak zapowiedział w piątek, że kolejne podwyżki będą wprowadzone od 1 stycznia 2019 r.

 

- Będzie to odpowiednio 309 zł na etat funkcjonariusza i 300 zł na etat pracownika cywilnego. Dzięki temu w 2020 r. uposażenia funkcjonariuszy, łącznie z nagrodą roczną, wzrosną w sumie o 609 zł, a wynagrodzenia pracowników, łącznie z dodatkowym wynagrodzeniem rocznym, o 597 zł - powiedział minister.

 

- Chcę, aby służby mogły sprostać wyzwaniom i zagrożeniom, które stawia przed nimi współczesność. Chcę zapewnić państwu dobre warunki do wypełnienia zadań. Wykonujecie trudną i odpowiedzialną służbę. To od państwa na co dzień zależy bezpieczeństwo Polaków. Chroniąc je, nierzadko narażacie własne zdrowie, a nawet życie. Zasługujecie na to, aby za swój wysiłek otrzymywać godziwe wynagrodzenie - powiedział Błaszczak do funkcjonariuszy.

 

Wzrost miesięcznej pensji o 253 zł

 

Rozporządzenia określające wysokość wynagrodzeń funkcjonariuszy policji, SG, PSP i BOR, których projekty opublikowano przed tygodniem, przewidują, że miesięczne wynagrodzenie w tych służbach w 2017 r. wzrośnie o 253 zł, a z uwzględnieniem nagrody rocznej za rok 2017 (wypłacanej w 2018 r.) - o 274 zł.

 

Rozporządzenia podwyższają dodatek za stopień bądź uposażenie zasadnicze. Wzrosną również inne składniki uposażenia.

 

Przeciętne uposażenie funkcjonariuszy służb mundurowych i specjalnych stanowi wielokrotność kwoty bazowej.

 

Projekty przewidują, że mnożnik w PSP wzrośnie z poziomu 2,95 do 3,13, w policji z 3,01 do 3,19, w SG - 3,03 do 3,21, a w BOR z 3,13 do 3,31. Kwota bazowa określona w ustawie budżetowej w 2017 r. wynosi 1523,29 zł.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie