500 zł w jednym papierku. Nowy banknot trafił do obiegu

Biznes
500 zł w jednym papierku. Nowy banknot trafił do obiegu
PAP/Paweł Supernak

Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego trafił w piątek do obiegu. Ma zapewnić niezakłócony obieg gotówki i zmniejszyć koszty emisji znaków pieniężnych, poinformował Narodowy Bank Polski.

Najwyższy polski nominał, banknot 500 zł, zaprezentowany podczas piątkowej konferencji prasowej w siedzibie Narodowego Banku Polskiego ma wymiary 150 x 75 mm. - Jest o 4 proc. większy od banknotu 200 zł, co ułatwia osobom niewidzącym i słabo widzącym szybkie rozpoznanie nowego banknotu - powiedziała wicedyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP Barbara Jaroszek.

 

Najnowsze zabezpieczenie

 

Jak podkreśliła nowy pieniądz ma zaawansowane technologicznie zabezpieczenie najwyższej klasy. - To najnowocześniejsze zabezpieczenia na świecie. Wykorzystano w nim m.in. okienkową nitkę zabezpieczającą, farby (zmienną optycznie i opalizującą), oraz element recto verso - uzupełniające się w świetle przechodzącym elementy graficzne na obu stronach banknotu. Szyszak husarski i nitka zabezpieczająca zmieniają barwę równocześnie przy poruszaniu banknotem - wymieniła Jaroszek.

 

Wśród najważniejszych zabezpieczeń są też znaki widoczne w świetle UV, w tym kwadrat z napisem: 500 zł, z lewej strony u góry - w kolorze zielonym, fragmenty ornamentów i napisów mikrodrukiem oraz elementy owalu z prawej strony portretu - w kolorze jasnozielonym, numeracja w lewej części banknotu - w kolorze czerwonym. Nitka okienkowa znajduje się w środkowej części banknotu.

 

Zabezpieczenia można sprawdzać dotykiem, oglądając banknot pod światło, lub patrząc na niego pod kątem.

 

Z królem Janem III Sobieskim

 

Na przedniej stronie nowego banknotu widnieje wizerunek króla Jana III Sobieskiego. - Król jest zwrócony w stronę herbu rodu Sobieskich, a po lewej stronie widać szyszak husarski - symbol dokonań militarnych władcy - wskazała Barbara Jaroszek. Całość utrzymana jest w kolorystyce różnych odcieni brązowego, niebieskiego, bordowego i zielonego.

 

Na rewersie najwyższego polskiego nominału znalazł się wizerunek orła w koronie oraz grafika przedstawiająca pałac w Wilanowie.

 

Jak powiedziała Jaroszek "zgodnie z rozporządzeniem emisyjnym NBP wprowadził do obiegu 50 mln sztuk nowych banknotów". - Większość przeznaczona jest na zapas strategiczny NBP - wyjaśniła.

 

Ten sam projektant

 

Banknot zaprojektował Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów znajdującej się w obiegu serii władcy polscy. Prace nad pięćsetzłotówką rozpoczęto w listopadzie 2014 r.

 

Jak poinformował NBP, banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego banku centralnego.

 

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r., Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP są banknoty i monety.

 

Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!