Wyłudzili 700 mln zł VAT handlując paliwem

Polska

Policjanci białostockiego CBŚP i funkcjonariusze Urzędu Kontroli Skarbowej. zatrzymali siedem osób, działających w grupie. Proceder polegał na tym, że w latach 2015-2016 grupa sprowadziła do Polski paliwo od zagranicznych dostawców. Sprzedawała je za pośrednictwem specjalnie do tego celu założonych firm, które po dokonaniu transakcji znikały z rynku nie płacąc VAT lub zaniżając wartość podatku.

Grupa działała m.in. w Warszawie, ale też za granicą - na Słowacji, w Chorwacji i Wielkiej Brytanii.


Według ustaleń Centralnego Biura Śledczego Policji, przestępcy nie zapłacili w ten sposób 700 mln złotych podatku. Prokuratura zarzuca członkom grupy również tzw. pranie brudnych pieniędzy (mowa jest o kwocie ponad 390 mln zł).

 

Jeden z podejrzanych musi wpłacić 30 tys. zł poręczenia majątkowego

 

- Prokuratura Regionalna w Białymstoku zdecydowała o wystąpieniu do sądu o areszt siedmiu osób podejrzanych o działalność w grupie przestępczej wyłudzającej na ogromną skalę VAT w obrocie paliwami - poinformował rzecznik tej prokuratury Paweł Sawoń.


Dodał, że ze względu na sytuację osobistą ósmej osoby podejrzanej w tej sprawie, nie ma wniosku o jej tymczasowy areszt, a środkiem zapobiegawczym jest zakaz opuszczania kraju i 30 tys. zł poręczenia majątkowego.


Decyzje prokuratury zapadły w czwartek, po zakończeniu czynności z zatrzymanymi i postawieniu im zarzutów. Prokurator Sawoń dodał, że jeszcze tego dnia wnioski o areszt trafią do Sądu Rejonowego w Białymstoku. Sąd na ich rozpoznanie będzie miał dobę.

 

Zabezpieczono majątek podejrzanych - o wartości ok. 22 mln zł

 

Zabezpieczony został majątek zatrzymanych, który - w ocenie śledczych - pochodzi z przestępstwa. To m.in. pieniądze na zablokowanych kontach bankowych, luksusowe samochody, gotówka i kosztowności. Łączna wartość tego majątku przekracza 22 mln zł.


Śledztwo ma charakter rozwojowy i policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Podejrzewanym grozi do 10 lat więzienia.

 

PAP, polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie