Ponad 2 mld zł wyłudzono z banku. 6 osób zatrzymanych

Polska
Ponad 2 mld zł wyłudzono z banku. 6 osób zatrzymanych
Zdjęcie ilustracyjne, fot CBŚP

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę sześć osób związanych z wyłudzeniami kredytów z SK Banku w Wołominie. Wśród nich są m.in. prezesi firm i rzeczoznawcy. Zarzuca się im wyłudzenia na 104 mln zł - poinformowała Prokuratura Krajowa. Jednak z SK Banku miało wypłynąć znacznie więcej pieniędzy - w sumie ponad 2 mld zł.

Zatrzymano osoby reprezentujące spółki, które brały kredyty z wołomińskiego banku. Miały wyłudzić 9 długoterminowych kredytów obrotowych. Według ustaleń śledczych, te pieniądze nie były wykorzystywane zgodnie z umową.


Zdaniem RMF FM wśród zatrzymanych biznesmenów jest prezes jednej z sieci supermarketów budowlanych działających w całej Polsce, a także dwóch rzeczoznawców.

 

200 kredytów, ponad 2 mld zł strat


Prokuratura twierdzi, że zawyżali oni wielokrotnie wartość nieruchomości, na których były ustanawiane hipoteki, jako zabezpieczenie kredytów.


W całym śledztwie zarzuty usłyszało już 29 osób. Cztery z nich przebywają w areszcie. Śledczy ustalili, że gigantyczne straty w wysokości ponad 2 mld zł dotyczą wypłaconych ponad 200 kredytów.

 

Śledztwo dotyczy również niegospodarności i działania na szkodę Banku Spółdzielczego w Nadarzynie oraz Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, nadużycia zaufania przez władze Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, zatajenia prawdziwych oraz podania nieprawdziwych informacji Narodowemu Bankowi Polskiemu a także niewłaściwego prowadzenia ksiąg rachunkowych.


polsatnews.pl, PAP, RMF FM

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie