"Polska polityka zagraniczna jest realizowana z głęboką dbałością o interesy Polski i Polaków". Prezydent po expose szefa MSZ

Polska
"Polska polityka zagraniczna jest realizowana z głęboką dbałością o interesy Polski i Polaków". Prezydent po expose szefa MSZ
PAP/Radek Pietruszka

Polska wzmacnia swą pozycję w regionie i w Unii Europejskiej - podkreślał prezydent Andrzej Duda po czwartkowym expose w Sejmie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Za jedno z najistotniejszych osiągnięć polityki zagranicznej uznał wzmocnienie bezpieczeństwa naszego kraju. Ocenił, że "polska polityka zagraniczna jest realizowana spokojnie i z głęboką dbałością o interesy Polski i Polaków".

Szef MSZ przedstawił w czwartek rano w Sejmie informację o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku. Odnosząc się do wystąpienia szefa polskiej dyplomacji prezydent podkreślił, że cele polityki zagranicznej, które wyznaczyli sobie: on, premier Beata Szydło i szef MSZ, zostały osiągnięte.

 

- Bez wątpienia wzmacniamy naszą pozycję i w regionie i bez wątpienia wzmacniamy nasza pozycję w Unii Europejskiej - powiedział prezydent. Jego zdaniem, świadczą o tym w szczególności ostatnie spotkania, m.in. wtorkowe z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 

Według Dudy, w ubiegłym roku udało się wzmocnić bezpieczeństwo Polski. - To była kwestia bezpieczeństwa militarnego, czyli szczyt NATO, współpraca w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, wzmocnienie obecności Sojuszu na wschodniej flance - mówił prezydent.

 

"Zadowalające" postanowienia szczytu NATO

 

Ocenił, że postanowienia ubiegłorocznego, warszawskiego szczytu NATO były dla naszego kraju bardzo zadowalające. - Zrealizowaliśmy wszystkie cele, które sobie stawialiśmy i w tej chwili ta obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce jest realizowana - powiedział Duda.

 

Przypomniał, że w Polsce i w krajach bałtyckich organizowane są grupy batalionowe; w Żaganiu i Bolesławcu są już żołnierze amerykańscy. - To są te elementy, które z punktu widzenia bezpieczeństwa militarnego z całą pewnością mają znaczenie fundamentalne, powiedziałbym wręcz - przełomowe - podkreślił. - Realizujemy to konsekwentnie, we współpracy z naszymi sojusznikami - dodał prezydent.

 

Członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

 

W wymiarze bezpieczeństwa bardzo ważnym celem dla Polski w tym roku jest także uzyskanie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

 

- Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w ONZ w czerwcu tego roku. Jesteśmy w tej chwili jedynym kandydatem, ale sprawa jest nadal otwarta, bo inne państwa kandydujące mogą się jeszcze zgłosić w zasadzie do samego momentu głosowania - powiedział Duda.

 

Wyraził nadzieję, że "ten cel, jakim jest obecności Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019, zostanie zrealizowany". - Polska dyplomacja cały czas nad tym pracuje, przekonujemy naszych partnerów, szukamy poparć - dodał.

 

Bezpieczeństwo energetyczne

 

Prezydent zaznaczył, że w wystąpieniu szefa MSZ bardzo ważne były kwestie bezpieczeństwa energetycznego. - Pan minister wyraźnie mówił o tym, że udało się po latach budowy otworzyć gazoport w Świnoujściu w tym roku i pierwsze dostawy gazu z Kataru przyszły i są cały czas realizowane. To bez wątpienia bardzo wzmocniło nasze bezpieczeństwo energetyczne - ocenił Duda.

 

- Jest kwestia otwarcia dla nas dostępu do złóż gazu na szelfie norweskim, a więc jest kwestia budowy połączenia gazowego pomiędzy Norwegią a Danią, a następnie Baltic Pipe z Danii do Polski. To są te tematy, które w tej chwili są realizowane i które są na naszej agendzie, nad którymi pracuje zarówno polska dyplomacja, jak i polskie podmioty gospodarcze - powiedział prezydent.

 

Współpraca regionalna

 

Trzecim elementem expose Waszczykowskiego, niezmiernie ważnym - podkreślił prezydent - jest współpraca regionalna. Według Dudy, współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej rozwija się bardzo dobrze.

 

Zaznaczył, że Polsce zależy też na szerszej współpracy regionalnej i temu służy "format Trójmorza, czyli Bałtyk, Adriatyk i Morze Czarne".

 

Dobre relacje z USA

 

Duda podkreślił, że kolejną kwestią, na której mu zależy są dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. - Będziemy czynili wszystko, aby te relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi, a także relacje transatlantyckie, czyli Stanów Zjednoczonych z UE układały się jak najlepiej. Tutaj jest wielkie pole do działania zwłaszcza teraz, kiedy nowy prezydent w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna swoją pracę - powiedział Duda.

 

Jak dodał, jest to wielkie zadanie i dla polskiej dyplomacji i dla niego samego, by zacieśniać kontakty i współpracę Polski ze Stanami Zjednoczonymi - "bez wątpienia największym mocarstwem, jakie w tej chwili istnieje na świecie i pod względem gospodarczym i militarnym".

 

Prezydent zaznaczył, że Stany Zjednoczone to największe państwo i największy partner w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także najsilniejsza armia świata. - W gruncie rzeczy są gwarantem światowego bezpieczeństwa - mówił.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie