Brexit tematem rozmów premier Szydło z premierem Irlandii

Polska
Brexit tematem rozmów premier Szydło z premierem Irlandii
PAP/Leszek Szymański

Brexit był tematem, który zdominował rozmowę z premier Beatą Szydło - powiedział w czwartek w Warszawie premier Irlandii Enda Kenny. Podkreślił, że Polska i Irlandia w przyszłości widzą się tylko wewnątrz Unii Europejskiej, w ramach 27 państw.

- Mówiliśmy o Brexicie bardzo szczegółowo - powiedział premier Irlandii na wspólnej z polską premier konferencji prasowej po spotkaniu.

 

Zaznaczył, że Polska i Irlandia mają wiele zbieżnych perspektyw w tej kwestii.

 

- Jesteśmy przekonani, że Irlandia i Polska w przyszłości widzą się tylko wewnątrz Unii Europejskiej, w ramach 27 państw - powiedział Kenny.

 

"Trzeba minimalizować skutki Brexitu"

 

Podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości, że wyjście Wielkie Brytanii z Unii Europejskiej będzie olbrzymim wyzwaniem dla Irlandii ze względu na złożoność jej relacji z Londynem.

 

- Ustaliliśmy, że trzeba minimalizować negatywne skutki Brexitu dla gospodarek, dla obywateli. Naświetliliśmy punkty, które budzą niepokój. Mamy nadzieję na konstruktywne negocjacje, które będą też asumptem dla coraz bliższej współpracy irlandzko-polskiej - powiedział Kenny.

 

Negocjacje jednym głosem

 

- Będziemy starali się również zapewnić, by 27 państw UE mówiło w tych negacjach jednym głosem, broniąc czterech swobód, w tym swobody podróżowania, aby nie wprowadzono żadnych destrukcji i aby Wielka Brytania nie podeszła wybiórczo do negocjacji - zaznaczył.

 

Premier Irlandii podkreślił też, że 150 tys. Polaków, którzy zamieszkali w Irlandii po wejściu Polski do UE przynosi "wielką chlubę swojemu krajowi wnosząc wkład w życie społeczne, kulturowe, ekonomiczne Irlandii".

 

Język polski w irlandzkich szkołach

 

Szydło poinformowała, ze z premierem Irlandii uzgodnili "działania na rzecz umożliwienia polskim dzieciom i młodzieży dostępu do języka ojczystego w ramach irlandzkiego systemu edukacyjnego". W najbliższym czasie ma dojść do spotkania ministrów edukacji obu państw.

 

- Nasz resort edukacji wypracowuje nową strategię nauczania języków obcych - poinformował Enda Kenny.

 

Premier Szydło wyraziła nadzieję na dalszą współpracę w zakresie inicjatyw dotyczących unijnej agendy cyfrowej, energetycznej i rolnej.

 

Premier Irlandii podkreślił, że UE powinna dokończyć budowę jednolitego rynku wewnętrznego i rynku cyfrowego. Z kolei Szydło zaznaczyła, że "takie kraje jak Polska, Irlandia czy Holandia mają ogromną rolę do odegrania jeżeli chodzi o wspieranie wspólnego rynku, żeby był ochroniony, żeby przeciwstawiać się działaniom protekcjonistycznym".

 

Według Szydło, Komisja Europejska w takich kwestiach jak nowe zasady dla pracowników delegowanych czy tzw. pakiet zimowy nie uwzględnia interesów państw członkowskich.

 

- Zwróciłam się do premiera Irlandii o wsparcie Polski przy ustalaniu tych rozwiązań. (...)Rozwiązania przyjęte przez Komisję są dla nas nie do przyjęcia i zdecydowanie musimy się im sprzeciwić - powiedziała.

 

Rozmowa szefów obu rządów dotyczyła też sytuacji na Ukrainie.

 

- Ewentualna rewizja sankcji wobec Rosji będzie możliwa tylko pod warunkiem pełnej realizacji Porozumień Mińskich - powiedziała Szydło. Z tym stanowiskiem zgodził się premier Kenny.

 

Poinformował też, że Irlandia i Polska będą wzajemnie wspierać swoje kandydatury do niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych.

 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie