Banki zarobiły prawie 14 mld zł. Wzrost zysku o 24 proc. w 2016 roku

Biznes
Banki zarobiły prawie 14 mld zł. Wzrost zysku o 24 proc. w 2016 roku
NBP

Zysk sektora bankowego w 2016 roku wyniósł 13,9 mld zł, wzrósł o 24,3 proc, porównując do roku 2015 - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. Zdaniem analityków wpływ na to miał zwłaszcza zysk ze sprzedaży akcji Visy Europe.

W samym grudniu zysk sektora wyniósł 838,6 mln zł, natomiast w IV kwartale 2016 roku było to 2,52 mld zł.

 

Wynik z tytułu odsetek wzrósł w 2016 roku o 7,6 proc., do 38,06 mld zł, natomiast wynik z prowizji spadł o 5,4 proc. do 12,6 mld zł. Według ekspertów oznacza to, że banki po wprowadzeniu obciążającego je podatku, nie podwyższały mocno opłat dla klientów. Zarobiły natomiast więcej na marżach, czyli cenie kredytów i oprocentowaniu lokat.

 

Podatek bankowy , czyli ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych obowiązuje od lutego 2016 r. i przewiduje, że m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe musza zapłacić państwu rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów.


Pomogła sprzedaż udziałów Visy

 

Analitycy przyznają, że 24-procentowy wzrost zysku netto należy tłumaczyć przede wszystkim zyskiem ze sprzedaży przez banki udziałów w Visa Europe na rzecz Visa Inc., co nastąpiło w pierwszej połowie 2016 roku. Została bowiem przeprowadzona wtedy fuzja Visa Inc. oraz Visa Europe.

 

- Zysk banków ze sprzedaży Visy to jeden z zasadniczych czynników, który mógł wpłynąć na ten wynik, to było ponad 2 mld zł – stwierdził Kamil Stolarski z Haitong Bank. Natomiast wyniki sektora roku 2015 dodatkowo obciążył upadek SK Banku (Spółdzielczego Banku Rolnictwa i Rzemiosła w Wołominie), co obciążyło banki dodatkowa składka na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

 

Także Marcin Jabłczyński z Deutsche Banku uważa, że na wysoki zysk netto sektora wpływ miały tzw. jednorazowe wydarzenia. - Największy wpływ miał zysk z Visy, z kolei IV kwartał 2015 roku obciążył upadek SK Banku - zaznaczył. Jego zdaniem negatywnie na wynik 2015 roku wpłynęły także wpłaty banków na fundusz wsparcia kredytobiorców walutowych (600 mln zł).

 

W opinii Jabłczyńskiego, bez uwzględniania w bilansie sektora bankowego upadku SK Banku z jednej strony, a zysków z Visy z drugiej, "wyniki sektora spadają". Jego zdaniem wyniki sektora bankowego za obecny rok mogą więc być już znacznie gorsze, niż za 2016. 

 

polsatnews.pl, PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie